| MihaiFCB a întrebat:

Cum e mai bine sa inveti : Dimineata sau Dupa-Amiaza? treaba e ca am fost dupa-amiaza mult timp si acum ne-au mutat dimineata.

9 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Unii invata mai bine dimineata, dar exista si alte persoane care pot invata mai usor dupa-amiaza sau chiar noaptea. Depinde de bioritmul fiecaruia dar in general, dimineata se poate retine informatia mai usor, cam la o ora dupa ce te-ai trezit. De exemplu, daca te trezesti la 9 si te apuci sa inveti la 10, intervalul 10-13 ar fi cel potrivit studiului.

| DdDiX a răspuns:

Dimineata, pentru ca ai mintea odihnita.

| positivity a răspuns:

Părerea mea este că cel mai bine înveți dimineață, pentru că atunci ai mintea odihnită! Plus că, să zicem că ai ore de la 8 am, iar programul tău ține până la 3 pm. De la 3 pm până seara, poți face absolut ce vrei tu!
Însă dacă ai fi după-amiaza, te trezești la 10 am, mănânci ceva și îți faci ghiozdanul. Orele încep la 1 pm, și se termină tocmai la 7 pm. Vii obosit, și nu ai chef de nimic!
E o diferență enormă, iar cel mai bine, se învață dimineața!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E mult mai bine dimineata. te duci odihnit la scoala te concentrezi mai bine, apoi ai mai mult timp liber dupa amiaza.

| drogh a răspuns:

Cel mai bine este dimineata pentru ca ai mintea odihnita si nu conteaza cat de devreme te trezesti,cu putina apa pe ochi si un micdejun sanatos o sa fie ok. In plus, este mult mai avantajos, poate doresti sa vezi vreo telenovela, vreun film sau sa te joci niste chestii care pana acum n-ai putut, ori sa iesi afara. Dupa-amiaza e putin cam molesitor, nimanui nu-i mai arde de scoala, toti se uita pe ceas ca sa plece mai repede acasa din cauza oboselii iar iarna vremurile sunt grele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista un "cel mai bine"...cel mai bine e asa cum te-ai obisnuit.
Dar pebtru mine cel mai bine e seara... daca invat dimineata pana seara deja m-am luat cu altele si uit chestiile neinteresante precum cele legate de scoala laughing

| daniellle a răspuns:

Depinde, e cu dus şi întors. Unora le este greu dimineaţa pentru că nu se pot trezi devreme, altora li se pare total ok.
După-amiaza dezavantajul este că unii ajung târziu acasă (depinde unde locuieşti).
Iar ca avantaje.
Dimineaţa e mult mai bine deoarece după ore ai mai mult timp liber, iar după-amiaza e ok pentru că nu trebuie să te trezeşti chiar atât de devreme.
Părerea mea. big grin

| DANNA99 a răspuns:

Eu am facut si de dimineata si dupa masa si cel mai bine mi se pare de dimineata.

| papercut15 a răspuns:

Dimineata e mai ok, nu e ca dupa amiaza cand esti plictisit de moarte si vrei sa treaca timpul imediat sa scapilaughing