| Roxana6 a întrebat:

Cum ii convingi pe parintii tai sa te lase sa stai cu cineva, avand in vedere ca sunt putin mai severi in privinta acestui subiect? Am 13 ani si sunt pe clasa a 7-a. Funda+vot!

Răspuns Câştigător
| lightmyfire a răspuns:

Buna.Incearca sa vorbesti cu ai tai,sa le explici clar si raspicat ca sa inteleaga ce vrei tu de fapt.Din pacate nu prea am inteles intrebarea,cum adica sa stai cu cineva? Adica sa ai un prieten? Daca e vb de asta, chestia cu parintii e perfect normala, sunt parintii tai si vor sa te ocroteasca sa nu te faca sa suferi si de aia nu sunt de acord.Cu problema asta ne confruntam banuiesc ca fiecare dintre noi. Unii sunt mai severi(parintii)dar trebuie sa-i intelegem. Pune-te in locul lor, nu zic ca esti foarte mica dar totusi ai 13 ani, nu? Adica sa fii tu parinte si sa-ti ceara copilul tau sa fii de acord cu o pers de la vs asta, hmmm... unii parinti inteleg mai greu asta.Tu o sa cresti si o sa vezi ca odata cu varsta si cu trecerea anilor si cu capatarea experientei la un moment dat nu o sa mai vrei poate sa ai prieten pentru ca suferinta e ingrozitoare si inevitabil trecem toti prin asta.Asta e,deci vorbeste cu ai tai mereu, explica-le orice, cu mama ta daca nu poti vb cu tatal. Daca tu stii sigur ca ei nu`s de acord nu mai incerca sa explici ca oricum nu are rost.Vezi si tu situatia in care te afli.Succes si multi inaintehappyAi o viata in fata, Dumnezeu sa-ti dea sanatate.O zi minunata