| luizaionescu45 a întrebat:

Cum îmi dezinstalez acordul parental? Imi trebuie parola de la e-mail ul mamei mele și nu, nu îl știu helppp, vă rog e urgenttt.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum, fiindca ei l-au instalat acolo, special ca sa te poata controla.
Nu-i nimic urgent, nu te mai grabi, ca anii nu trec asa iute, si va trebuii sa rabzi pana scapi de supravegherea parinteasca.

| mastadont a răspuns:

Dacă nu-i ști parola de la e-mail atunci răspunsul simplu și direct e că nu ai cum.

| isemilia a răspuns:

De ce vrei sa faci asta?

| luizaionescu45 explică (pentru isemilia):

Vede tot și nu îmi place

| isemilia a răspuns (pentru luizaionescu45):

Rau. Ai 2 variante :
A) o convingi pe ea sa opreasca acel control parental
B) o convingi pe ea sa opreasca acel control parental

Asta pentru ca asta e ce trebuie sa faci. Daca reusesti cumva sa faci rost de parola, nu crezi ca isi va da seama si ca te va intreba ce s-a intamplat? Desi mai sunt si alte 'alternative' dar hai sa nu.

| luizaionescu45 explică (pentru isemilia):

O metodă rapidă de cum o pot convinge?

| isemilia a răspuns (pentru luizaionescu45):

Cati ani ai? (e destul de important. Daca nu te simti in regula sa spui varsta exacta, macar specifica daca e sub 12, intre 12 si 15 sau peste 15 ani)

| luizaionescu45 explică (pentru isemilia):

Am 13 sau măcar să știu ce îi apare la aplicație gen dacă vb cu nu știu cine dacă șterg conv

| isemilia a răspuns (pentru luizaionescu45):

Ahhh. Poti spune ca esti adolescent si ca iti doresti si tu putin mai multa libertate fiindca, in fond, nu mai esti un bebelus. Pentru linistea ei, poti baga si vechea " Daca se petrece ceva cu siguranta te voi anunta. Nu am nimic de ascuns si nici nu voi face ceva pe la spatele vostru, insa nu ma simt in regula stiind ca nu am intimitate deloc, iar acest fapt imi poate afecta relatia cu prietenii mei ". Practic, un mod frumos de a spune : Vreau si eu sa fac ceva si sunt 100% sigur / sigura ca nu ati fi de acord cu asta, insa HEY daca am probleme voi gasi cu siguranta o modalitate buna de a le rezolva inainte sa aflati de ele.

Daca spune nu, peste o luna - doua, cand uita, poti intreba ce face acesta? ce le apare lor? ce nu le apare lor? cum le apare? etc.

Daca nu functioneaza nimic din cele de mai sus ai alte 3 alegeri :
A) faci rost de parola prin metode imorale (incalcand intimitatea parintilor tai insa)
B) gasesti metode de a-i face sa regrete ca au pus acordul parental. (stiu ca si mama a incercat sa faca asta cu mine, insa daca incercam sa instalez un joc trebuia sa introduca o parola. Neintentionat, insa in mai putin de 5 minute acordul acela parental disparuse complet (la fel si spatiul de pe telefonul meu dupa ce am instalat 287281919 de aplicatii doar ca sa bage parola si sa regrete decizia))
C) nu le lasi intimitate deloc nici tu lor, desi asta nu cred ca va functiona extraordinar de bine

| luizaionescu45 explică (pentru isemilia):

Eu vreau sa vb cu un băiat și ei văd pentru ca eu vb cu el pe Instagram și am restricție și nu mă lasă...au spus sa le demonstrez dar cum că tot încerc vreau doar sa scap de aplicație și să îi fac să regrete după. Multumesc frumos că mă ajuți îți dau fundă!

| Iunicu a răspuns (pentru luizaionescu45):

Domnișoară, părinții tăi te protejează de tine.
Eu nu cred că părinții tăi sunt împotriva băiatului din principii. Nu cumva au un motiv?
Vezi cât de tare îi faci să regrete, poate te lasă fără telefon.

| Violleta2022 a răspuns (pentru luizaionescu45):

Exact asa si trebuie, sa vada si sa stie tot, ca sa te poata tine sub control.

| Tatiana2af a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te-a întrebat nimeni