| andutz a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa-mi dea alocatia? laughing Mentionez ca iau note foarte bune la scoala.

6 răspunsuri:
| curiozitatea a răspuns:

Poi roaga-i si spune-le ca iei note bune si ca tu chiar meriti.sau spune-le de ce iti trebuie. poate ei chiar au nevoie de acei bani... oricum daca le spui ce iti trebuie sigur iti iauwinking deci spune-le pentru ce iti trebuie baniihappy

| ionela22 a răspuns:

Ar trebui sa comunici mai mult cu ei, sa le spui ca ar trebui sa aiba incredere in tine ca stii ce e bine si ce este rau si nu tiai bate joc de alocatia ta.Pentru ca ei nu iti dau pentru ca nu au incredere si cred ca ai cheltui alocatia intr-o zi. Vorbeste cat mai mult cu ei si explica ca ai si tu nevoile tale.

| EvangelineDS a răspuns:

Eu am 1... ani si imi da 30 lei sau 20 si tie nu-ti da macar 10!?

| Lisa a răspuns:

Pai, in primul rand ar trebui sa le spui si "de ce" ai vrea sa-ti dea bani big grin.
Adica de exemplu daca iti iei jeleuri sau chipsuri sau prostii de-astea normal ca nu te vor lasa oh go on.
Adica sa fim sinceri: Tu ti-ai lasa copilul sa moara incet in suc propriu? oh go on.
Si in al doilea rand spune-le ca de exemplu strangi bani pentru o tabara de vara sau mai stiu eu ce.
Daca tot nu va merge, explica-le ca toti copiii din clasa au "pusculita" lor proprie si pot sa o foloseasca "neconditionat" dar spune-le ca tu vei fi mai atent[a] cu banii taiwinking.

Deci, Lisa iti ureaza succes!winking

P.S:vezi ca daca primesti alocatia asta nu inseamna ca poti sa te duci la primul bordel care-ti iese in cale laughing {in caz ca esti baiat}
winking

| andutz explică:

Imi dau bani, dar nu alocatia. Si pana imi dau ei adun greu, alocatia imi vine intr-o zi si gata.

| Deniiii a răspuns:

Poi le spui ca celelalte fete primesc bursa de la parinti si ca nu mai esti bebe mic. Eu una primesc oh go on