| andy123 a întrebat:

Cum imi pot face clasa mai unita? In clasa mea sunt numai grupulete si sunt sigura ca nu ne putem intelege cu totii, dar macar sa incercam sa facem asta.Sunt in clasa a 10a si mai am 3 ani de liceu, iar daca cei din clasa vor ramane la fel.nu stiu ce amintiri frumoase vom avea impreuna la terminarea liceului. Ma inteleg si vorbesc cu vreo 5 fete din clasa si 2 baieti, in rest doar Buna si Pa.Problema cred ca vine de la diriginta noastra care nu face activitati cu clasa... nu a facut macar o excursie. Si ii propunem degeaba. O alta problema este faptul ca jumatate din clasa fumeaza si se cred "cool" pentru acest lucru, asa ca noi care nu facem asta si nu ne pierdem noptile prin cluburi suntem barfiti de ei. Cu toate astea, atunci cand nu sunt cu totii in grup, sunt foarte de treaba, dar cand se strang toti fac pe smecherii. O alta problema este faptul ca suntem f multe fete si doar 7 baieti si stiti cum este... O clasa cu fete multe este mai rautacioasa. Astept sfaturi sau sa ma consolez cu ideea ca poate fi si mai rau de atatlaughing

2 răspunsuri:
| zob79 a răspuns:

Jucati ruleta ruseasca; cei ramasi in viata se vor simti mult mai apropiati

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Incearca sa organizezi cat mai multe activitati extrascolare in care sa implici toata clasa, sau macar o parte...organizeaza o excursie,piese de teatru, activitati culturale legate de diverse evenimente si sarbatori religioase(colindati cu clasa toti profesorii, de exemplu).