| Anonimul69699 a întrebat:

Cum imi pot uita fosta prietena? Suna ciudat dar, m-am despartit de ea acum 5 luni si, ma gandesc foarte mult la ea, dar fara sa vreau. Ofer funda

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de motivul despartirii si cine a dat picior la cine.

Daca fata nu a fost multumita de tine si te-a pus la plimbare. In acest caz mai poti incerca odata, sa promiti si sa fii cuminte happy
Daca fata si-a gasit altul, atunci ai avut noroc, ai scapat de o qurva big grin
Daca tu i-ai dat picior si acum regreti, atunci iarasi mai ai o sansa de impacare.

Daca pur si simplu s-a dus de la tine, atunci reflecteaza asupra celor reprosate de ea, dar nu mai incerca impacare, fiindca n-are sens. Ia de invatare de minte si o experienta de viata perioada cat ati fost impreuna.

Cauta-ti alta fata in locul ei (sunt destule) si ai grija mai mare ce- si cum faci, sa eviti problemele...

| Anonimul69699 explică (pentru Bula):

Era o fata serioasa, dar am inceput sa ne vedem foarte rar din cauza invatatului si, am fost putin ingrijorat, am iesit vineri si sambata am aflat ca iesise cu o fata cica la suc, era ceva suspect, nu ca nu o lasam cu altcineva afara dar imi era frica, o iubeam enorm de mult asa ca m-am despartit de ea, am intrebat-o, e ok? A spus e ok, din acel moment imi raspunde sec si pur si simplu sunt ca si un gunoi, nu inteleg ce am gresit si imi e foarte frica sa ii scriu, am un fel de rusine, nu stiu

| Bula a răspuns (pentru Anonimul69699):

Te ai facut de ra*at in fata ei, cand i-ai spus sa va despartiti. Ai deceptionat-o cu atitudinea ta neintelegatoare.
Ea daca se straduieste sa invete cat mai bine, inseamna ca si-a facut un scop in viata. Daca avea putin timp liber, acel timp trebuie impartit discutand cu ea: cand sa fie cu tine, cand cu prietenele. Si tu poti face program cu prietenii in acelasi timp. Mai mult, se pot face programe comune cu toti prietenii si prietenele, de exemplu la iarba verde. Evident, ai aceste cazuri este recomandat sa vina fiecare cu perechea, altfel cei singuri se pot simti neglijati sau se pot lega de cei care au pereche.

In cazul tau, cel mai bine este s-o cauti personal, o inviti la o cafea /suc, discutati ca intre adulti si vezi daca se poate relua relatia.

Alta data viitoare gandeste-te inainte la consecintele vorbelor aruncate, negandite.

| Anonimul69699 explică (pentru Bula):

Am vorbit cu ea si a spus ca de iesit mai putem iesi dar de impacat mai greu.Deci nu e imposibil dar imi va fi greu si imi e teama de respingere pentru ca voi face mai rau :/ La 16 ani sunt destul de crud cu relatiile

| Bula a răspuns (pentru Anonimul69699):

Deci, ea mai tine la tine, dar doreste sa te invete minte tongue
Va trebui sa re-iei relatia voastra, aproape de la 0.
Si ce este cel mai important: acomodeaza-te la ea, la cerintele ei!
Nu te da "mare barbat" daca vrei sa ai langa tine o fata frumoasa si inteligenta, fiindca sunt rare si greu de gasit!
Acomodeaza-te cerintelor ei, n-o jigni, gandeste-te de 3 ori inainte sa-i spui ceva critic. Altfel o poti pierde definitev, nu va exista "a 3-a sansa"!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauti alta

| Anonimul69699 explică (pentru suntserios):

Aici intervine marea problema, nu imi gasesc happy

| Frank51 a răspuns:

Inseamna ca ai fost afectat nu gluma. Oricum cred ca e timpul sa iti revii, fii barbat si accepta realitatea, fii mai dur, cauta alta, nu pune la suflet atat de mult.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Probabil n-ai activitati. Mai bine incearca sa iti ocupi mintea cu vreun film, un sport, un joc, cu prieteni. Sau schimba activitatile care iti aduc aminte de ea.

| Anonimul69699 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Multe fete seamana cu ea, chit ca, dupa ce ne-am despartit am fost ca un gunoi pentru ea si ea e la cel mai bun liceu din oras, e foarte desteapta, imi e frica sa ii scriu

| Elena9328 a răspuns:

Ocupa ți timpul.

| unvecin a răspuns:

E normal să fie așa. Dacă ai fi uitat-o instant ar fi fost dovada că ești neserios, că de fapt nu ai pus suflet în acea relație.

Poate să dureze și mai mult. E ca și la jocul ăla cu bila pe care vrei să o duci printr-un labirint, dar ea mereu își găsește un drum aiurea... așa-s și gândurile: vrei să le conduci spre undeva și mereu le scapi tot spre problemele tale.

Unele întrebări funcționează ca nisipul mișcător: cu cât stai mai mult în ele cu atât te scufunzi mai rău. Deci, în timp o să-nveți să le ocolești. Dacă ai rămas cu ghicitori de dezlegat și nu le-ai găsit încă răspuns, mai bine lasă-le. Oricum nu avem răspuns oricând la toate ce ne trec prin cap.

Încearcă să petreci timp cu alți oameni, care nu știu sau deschid discuții despre cu totul alte subiecte. Încearcă să îți descoperi noi pasiuni, un hobby nou, un lucru manual, ceva ce să-ți ocupe timpul și să-ți atragă gândirea pe cărări mai verzi. Citește cărți...

Vezi că mai e pericolul să fii ispitit să faci alte prostii: gen vicii, alcool, mâncat peste măsură etc. Chestii care funcționează oarecum ca să uiți, dar sunt nesănătoase. Și faci o gaură mai mare decât cea care e deja.

Și aș zice să aștepți să te cureți bine de toată povestea aia înainte să începi o nouă relație. Sigur ai și lecții de învățat, și oricum decizii de genul ăsta se iau și cu mintea nu numai cu inima.

Deci nu încerca să-ți uiți istoria, pune-o frumos la arhivă. Folosește-te de lecții ca să-ți faci un viitor super. Succes!

(La mine e un an și un pic de când mă „curăț", dar să știi că va fi mereu mai bine. Trebuie să ai răbdare cu tine... Fie că a fost dărâmare-accident sau demolare controlată, ia timp până îndepărtezi tot praful rezultat din demolarea unei clădiri. În cămara memoriei așază totuși tablourile cele mai frumoase.)

| RRoberto2018 a răspuns:

Salut Anonimule! E greu sa dau un raspuns scurt, si, aplicandu-l sa iti treaca gandurile toate, ca prin magie.
Ocupa-ti timpul, evita orice contact cu ea, iesi si te distreaza,
Pune ochii pe alta si flirteaza cu ea. " Jocul " acesta o sa-ti distraga atentia de la fosta si incet incet ramane in urma.
Orice ar fi, nu fii disperat, nu te milogii si nu-i arata ca suferi, nu-i fa bucuria asta!
Si in ultimul rand, nu te pierde cu firea, nu te razbuna! E treaba ei ce alegeri face in viata, nu merge cu forta. Timpul le rezolva pe toate, peste cativa ani n-o sa te mai intereseze deloc.
Ai rabdare si... Fii Barbat!
D

| cristiandaraban a răspuns:

Apucate de viata.
Pe lumea asta sunt multe fete. Lasa tarfa aia in pace. Meriti mai mult de atat
Priveste Videoclipuri motivationale si incepe sa lupti si nu te da batut. Da, la inceput o sa fie greu dar nimeni nu a zis ca va fi usor. Intr-o zi o sa vezi rezultatele, doar trebuie sa ai rabdare.
https://www.youtube.com/channel/UCf9_s9ii6BZ-klpgmtIi3WQ/videos