| adriana_5532 a întrebat:

Deci sa va povestescbatting eyelashes eu am un prietenhappy suntem impreuna de vreo 2 lunihappy vrem sa avem o relatie serioasa si de lunga durata, dar ca in orice relatie mai sunt si probleme cum ar fi:el inainte sa fie cu mine a avut o prietena cu care a fost impreuna 3 ani si oarecum nu a uitat-o completi ne cam certam pe chestia asta, iar eu vorbesc cu un baiat pe mess si il plac, dar nu pot sa ma despart de actualul pentru el, dar as vrea sa fiu si cu el. si ma gandesc ca actualul inca se gandeste la fosta lui si asa, e mai mare decat mine cu 5 ani, iar cel cu care vorbesc pe mess e mai mare decat mine cu 3 ani.azi mi-a dat mesaj baiatul ala sms si eram cu el, chiar inainte sa imi dea mesaj i-am zis ca vreau sa merg acasa asa dintr-o data, iar el dupa ce a citit sms-ul mi-a zis ca intelege dc vreau sa merg acasa.si m-a dus acasa si ne-am despartit, dar acum parca il vreau pe el inapoi. ce sa fac pentru ca stiu ca daca o sa ma impac cu el o sa il vreau si pe cel cu care vorbesc pe mess:-s.stiu ca suna cam copilaresc, dar asta e situatia. dau si funda

Răspuns Câştigător
| ATHOS a răspuns:

Draga mea Adriana!

Este o povestioara vanatoreasca care spune cam asa : cine fuge dupa doi iepuri nu prinde nici unul.
Ce cred eu? Daca intr-adevar doresti o relatie stabila cu cineva, atunci a venit vremea luarii unei decizii, si anume maturizarea. A venit vremea sa te maturizezi. A venit vremea sa-ti construiesti propriul tau set de valori, propriul tau model de Fat frumos, intr-un cuvant sa te pregatesti pentru viata adevarata!
Altfel? Vei fi intr-o indecizie permanenta care in nici un caz nu poate avea efecte benefice asupra ta.
Personal iti doresc ca intelepciunea sa te cuprinda si pe tine iar deciziile pe care le vei lua sa fie cele mai potrivite!
BAFTA!

11 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Ar fi frumos sa te hotarasti cu cine vrei sa fi. Odata ce te-ai hotarat nu mai te gandi la celalalt. Altfel nu poti. Cu amandoi oricum nu vei putea fi.

| carpediem a răspuns:

E clar ca cu primul te-ai plafonat, dar nu vrei sa-l pierzi pentru ca te consideri invinsa, incearca cu sms-istul, dar eu cred ca de fapt cauti o evadare si nu ai de ce sa te agati. ORICE VEI ALEGE, VEI REGRETA, iar indecizia e funesta, la fel ca si alegerea proasta. Probabil esti Scorpion, iti plac renasterile.

| Sol27 a răspuns:

Draga mea nu e neaparat o situatie copilareasca e doar o intamplare care se intampla mereu fetelor asa ca stai linistita
Sfatul meu e ca ar trebui sa stai o perioada despartita de tipul cu care ai stat doua luni si sa i dai un termen de a se decide daca vrea sa fie complet al tau sau daca vrea ca in continuare sa se gandeasca la fosta lui prietena iar tipul de pe mess nu trebuie sa ai incredere in persoanele care le intalnesti on-line eu cred ca inca nu ar trebui sa incepi o relatie cu el si inainte de toate sa clarifici lucrurile cu cel de care tocmai te-ai despartit

O relatie de 3 ani e ceva care implica o multime de sentimente si amintiri incat iti imaginezi ca e destul de greu sa dea totul uitarii. poate el si cu fosta lui prietena se iubesc sau poate ca el are nevoie doar de o perioada de timp in care sa isi uite fosta prietena daca el va decide sa ramana cu tine si daca tu esti de acord sa i fi alaturi si sa il ajuti sa isi uite fosta prietena atunci ar trebui sa continuati relatia dar fara planuri de genu"vrem relatie de durata"
bucurati-va de relatie si incercati sa o faceti cat mai frumoasa indiferent de durata
in cazul in care decizi sa ramai cu tipul de pe mess un lucru care nu ar fi foarte indicat atunci incearca sa il uiti pe fostul si sa incepi o relatie cu el
Varsta nu conteaza important e ca tu sa te indepartezi putin de ei 2 ca sa vezi ce simti cu adevarat si nu uita fa doar ceea c crezi ca te va face fericita

succes>big grin

| eliaclodia a răspuns:

Tu nu-l cunosti nici pe primul, nici pe al doilea, nici pe tine. Daca intr-un final tot nu ai inteles cine sunt ei si tu, ce te faci? E asa chinuitor si ciudat, cum te straduiesti sa cantaresti lucrurile, ca si cum intreaga ta viata depinde de asta. Unul e mai inalt, altul mai tanar, altul mai bogat. Care are rude in strainatate? Ma rog fiecare isi cunoaste scopul pentru care are nevoie de altcineva. Dar daca nu ai nevoie si de asta te-ai impotmolit. Poate nu ai nevoie de ei, poate nu acum. Crezi ca trebuie sa produci caldura intre sms si mess? Poate e furtuna din alte motive si iti e distrasa atentia, de la ceva mai important. Poate? Sunt adepta psihanalizei. Si o introspectie simpla e utila, dar parca e prea cusuta cu ata alba: unul face, unul drege, eu ma simt asa si apoi asa, as vrea un harem...sunt asa de frumosi ca nu vreau sa scap pe niciunul, dar nu am nevoie de vreunul. Poate ai nevoie de amandoi? Oare e posibil sa vrei asta? Poate te macina inconstient sa vezi care lupta pentru tine, care nu. Pune-i fata in fata. Mai baieti, m-am incurcat, nu stiu care mi-e destinul, nebunii stupide, dar iese filmul, iese de Oscar. Oare ce e in capul lor? Asta e important!

| riana36blue a răspuns:

Nu stii ce vrei!

| wykyal a răspuns:

Cel mai simplu rupe relatia si cu unu si cu altu ala a avut pe cineva iar celalalt e pe mess.deci cauta unul an jurul tau sunt sigura ca va aparea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti, nimeni nu stie mai bine decat tine ceea ce simti...Nu cauta raspunsuri in exterior, cauta-le in tine. Nu-i lasa pe altii sa se implice si sa te sfatuiasca intr-un fel sau altul pentru ca odata o sa iti para rau ca ai facut cum au zis ei si nu cum ai vrut/simtit tu. Fa alegerea cea mai buna. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e mai bine asa. oricum el inca se gandea la fosta lui. o relatie de 3 ani nu se uita asa usor. sunt multe lucruri care inca il leaga de ea. ( sunt intr-o relatie de 2 ani si imi pot imagina cum ar fi sa ne despartim ). Mai bine mai cauti sau stai singura o vreme sa te reculegi si cand vei fi pregatita vei incepe o relatie cu cine trebuie.graba strica treaba si cu timpul ajungi sa iti pierzi increderea in tine :*

| inutsa a răspuns:

Pfff saracuta de tine...pai trebuie sa te gandesti fff bine. Poate ar merge si o relatie cu gagiul de pe mess, dar totusi ce faci cu fostul.Gandeste-te ca in 2 luni nu ai reusit sa il cunosti asa de bine. Vorbeste si cu cel de pe mess si vezi cu care te simti mai bine.Si crede-ma lasa fizicul deoparte.Cu oricare ai decide sper sa fii fericta, iar o relatie de durata inseamna ca la fiecare problema sa vb cu el. oricate dubii ai avea discuta orice ar fii.ca banuiesti ca te inseala, ca nu iti place comportamentul lui sau orice discuta cu el. te puuup si sper sa iei decizia corecta big hug

| adriana_5532 explică:

Am uitat sa va zic happy actualul se comporta frumos cu mine, daca am nevoie de ceva ma ajuta, imi vorbeste frumos e atent cu mine. nici nu stiu ce simt si ce vreau :-s

| lidia4you a răspuns:

Tu cam i-ai vrea pe amandoi dar o sa ramai cu niciunul! cu baiatul de pe mess, il cunosti macar? el vrea sa aiba o relatie cu tine? ce stii despre el? iar cu actualul, esti sigura ca il iubesti? si ca el te iubeste? spui ca vrei o relatie de durata dar temelia relatiei voastre nu sta prea bine.trebuie sa te gandesti si sa pui in balanta lucrurile.