| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti poti da seama daca suferi de autism?
funda!

Răspuns Câştigător
| Fridăm a răspuns:

Uite ce am găsit pe un site, poate te ajută: '' Acesta tulburare severa de dezvoltare, de natura neurobiologica, apare fie la nastere, fie la varsta de 2-3 ani. Prin comportamentul copilului iti dai seama de prezenta afectiunii.
In anumite cazuri de autism, copilul bolnav este diferit inca de la nastere. Plange foarte des sau este deosebit de tacut, nu ii observa pe cei din jurul sau, se concentreaza pe un singur obiect.
In alte cazuri, tulburarea poate aparea dupa o perioada in care au avut o dezvoltare aparent normala (1-3 ani). Copiii care stiau sa vorbeasca isi pierd treptat aceasta abilitate, devin foarte retrasi, sunt chiar autoagresivi.
Printrele semnele care ar trebui sa-ti dea de banuit in ceea ce-l priveste pe copilul tau sunt:
- nu spune niciun cuvant pana la varsta de 16 luni;
- nu arata cu degetul pana la varsta de 18 luni;
- nu combina doua cuvinte pana la varsta de 2 ani;
- nu raspunde la numele sau;
- isi pierde abilitatile sociale si se retrage in sine;
- nu stie sa se joace cu jucariile;
- nu se uita la persoanele de langa el si la cele care ii vorbesc;
- are activitati repetitive/stereotipe (deschiderea si inchiderea repetata a usilor, invartitul in jurul propriei axe, fluturarea si privitul mainilor etc.)
- nu zambeste. ''

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu singur nu iti dai seama.In sinea ta ti se pare normala comportarea pe care o ai.Numai ceilalti din jurul tau isi pot da seama ca ai aceasta boala.