| Aiii3 a întrebat:

Cum le pot spune parintilor ca am luat nota mica la mate? Adica ei ma cearta destul de rau si chiar nu ma inteleg! Plus ca in ziua care am luat nota am fost la spital si m-am sacrificat sa vin la scoala ofilita cum eram, si fix pe mine ma ascultat, si acum ma intreb de ce mi-am facut timp in ziua aia sa merg la matematica in loc sa stau pe canapea in casa linistita.Nu mai stiu ce sa fac imi este frica deoarece ei dau bani pentru. meditati,eu ma agit ca proasta sa merg de fiecare data la toate orele, sa nu pierd nimic si la pregatirile suplimentare pe care le face domn profesor(cu toate ca il doare in dos si abia vine la orele suplimentare).Nu stiu ce sa fac crying. Sigur o sa-mi tina mama o mega morala si o sa ma certe fiindca am fost in ziua aceea la scoala doar fiindca nu vroiam sa pierd ora, dar de nu am fost foarte pregatita si am luat un mare 3. Help, pe cuvant ca nu as mai da nici 2 bani pe materia asta,fiindca domn profesor mi-a dat o nota care nu imi reflecta cunostintele. crying Va rog sfaturi,as fugi de acasa dar ar fi o tampenie doar pentru o simpla nota,mama nu prea ma cearta adica ea ma mai intelege fiindca si ea toate notele posibile in generala, dar bunica mea si bunicul meu imi tin o teorie de toate zilele, chiar ma enervez si ma incui in camera si plang ca prostanaca...Si prima care afla notele este mereu bunica mea si de fiecare data cand i-au o nota proasta ma pune sa o sun pe mama si sa-i spun direct nota si dupa toata teoria tinuta de bunici mi-o mai tine si mama. Bunica mea nu pot sa spun ca este o persoana rea dar este necontrolat cand ii zic o nota proasta si prefer mai bine sa nu-i mai zic,dar uite ca zilele acestea am o sedinta si ea va merge,si nu stiu parca imi vine sa-mi parasesc corpul sa plec departe cu mintea si cu tot,cand ma cearta dar pur si simplu sunt o fire prea emotiva si nu pot rezista.CE SA FAC?sad Sa merg pe ultima suta la psiholog? Adica ce mi-ar spune, ca parinti si bunici tot m-ar certa adica imi este prea mult, imi tine deja prea multa lume moralasad.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Vorbeste clar cu mama ta si ii explici situatia...
Nu are rost sa te ascunzi si ii vei ziceca vei face in asa fel incat sa te revansezi si ca vei lua o nota mare.
Incearca sa nu te mai prinda profesorii pe picior gresit si asa vei scapa de notele proaste.
Deci vorbeste cat mai urgent cu mama ta.
O seara bunahappy

| mona a răspuns:

Spune-le parintilor de nota ca e mai bine sa afle de la tine decat de la altcineva, morala sigur iti vor tine dar promite-le ca iti dai silinta sa inveti mai bine

| Asdffk a răspuns:

In primul rand vreau sa te anunt ca te contrazici singura. Zici ca nu ai fugi de acasa pentru ca e O SIMPLA NOTA, *heii, buna dimineata, soare!* Chiar asta si e. Sfatul meu: Spune-le pur si simplu nota, doar e o SIMPLA nota.

| Juravle_Mario_1991 a răspuns:

Spune-le tu si cereti iertare. Funda?

| RackelJones a răspuns:

O nota proasta? Ah, nu din nou! Si te’a mai pus si diriga’ta sa le spui alor tai? Pesemne ca toata lumea are ceva cu tine…

Ai vrea tu… din pacate rareori e vina profului prietene… :-(

OK, hai sa vedem cum ii anunti si pe parinti….

Formuleaza-ti clar ideile, gandeste-te dinainte la ce o spui.

In niciun caz nu face comparatii! Parintilor nu le place asta… pe ei ii intereseaza situatia TA, nu a altora. Si daca vor face comparatii, nu o vor face decat cu premiantii clasei… si vor intreba: „Pai x cat a luat?" Si tu vei raspunde: „aaa… pai 10″… si parintii nu vor fi prea multumiti. Ca sa eviti pur si simplu nu-i aduce in discutie de y si pe z care au luat mai putin.

In continuare… nu incepe cu vrajeli, de genu’ sa te apuci sa plangi, sa te ia cu lesinuri, sa ameninti ca fugi de acasa, n-o sa tina… Trebuie sa purtati o discutie civilizata, tu si parintii tai, fara tipete, crize se isterie si altele care par ca vin de la sine… Tine dicutia sub control!

Admite faptul ca ai gresit, unde ai gresit si gravitatea faptelor tale… dai dovada de maturitate si parintilor le place sa o vada. Nu-i nevoie sa fii asa tot timpul, dar ar fi ideal ca in situatii dificile si nu tocmai comode sa nu tratezi chestia cu indiferenta si impertinenta.
Daca ai tai tipa, si tipa, si continua sa tipe, nu-i baga in seama si asteapta sa se calmeze… sa te apuci si tu sa tipi nu va calma deloc apele. Daca tot nu se calmeaza, e destul de OK sa incerci sa ii potolesti cu vorba buna, nu ridicand tonul ca s-ar putea sa te alegi si cu vreo doua…