| aliosa1 a întrebat:

Am 23 de ani si pana in ziua de azi nu am avut nici o relatie, deoarece sunt foarte timid cand vorbesc cu o fata ma pierd, nu mai stiu ce sa fac, nu am destula incredere in mine, probabil ca aceasta problema ii din copilaria mea, fiindca am fost crescut mai mult de bunica mea si de mama (am fost mult prea mult mamit), nu ieseam pe afara cu prietenii mei. Nu stiu ce sa ma fac mi s-a cam luat( cate o data), orice sfat ii bine venit, poate sunt persoane pe aici care au trecut prin acelasi lucru ca si mine! Multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Nu mai cauta o relatie, sau ce cauti tu acum.
Nu-ti mai fa asteptari.
Incearca sa intri in vorba cu fetele fara a avea o intentie anume.

Dar, pentru inceput, trebuie sa capeti putina incredere in tine, sufiecienta cat sa le poti privi in ochii.
Odata realizat acest pas, iti este mult mai usor, privindule in ochi, primesti un semnal daca tipa ar putea fi interesata de tine sau nu.
Cel mai adesea, daca si ea te priveste inapoi cateva secunde, e interesata de tine, de asemenea, si in cazul in care va intersectati pe strada si treceti unul de celalalt, se intampla ca ea sa intoarca putin privirea dupa tine.
Acum, desigur, in situatia aia ar fi bizar sa te intorci dupa ea, sa o abordezi, si chiar penbil in ochii ei.
Insa, aceste gesturi, schimburi de priviri, iti pot oferi un boost de incredere.

Acestea sunt unele semnale pozitive.

Acum, in unele cazuri, vei vedea ca tu le privesti, ele te observa dar nu te fixeaza cu privirea, revin la pozitia initiala, sau continua sa caute "ceva" in alta parte.
Ei bine, in cazul acesta, tipa nu e interesata de tine.
Desigur, asta e doar o prima parere, cu putin "talent" o poti calca pe nervi astfel incat sa ajunga sa te placa, dar aici deja vobim despre baietii din alta liga.

Si mai e cazul in care fixezi din priviri o tipa timida, eh, aici cred ca stii cum decurg lucrurile, tu te uiti la ea, ea te observa ca te uiti la ea, si isi schimba brusc privirea.

Acestea sunt trei posibile semne pe care le poti primi.
In functie de acestea, stii ce ai de facut.

In primul caz, poti intra in vorba cu o abordare gen "Am observat ca ma privesti insistent, am ceva pe fata?"

In al doilea caz, ai putea sa o abordezi gen "Ai pierdut ceva, par foarte panicata", apoi ea o sa zica ceva gen "Nu, nu am pierdut nimic, sunt bine" mai apoi poti sa-i spui ceva gen "Sigur? Nu pari prea bine".
Cu genul asta de tipe, trebuie sa incerci sa le calci pe nervi, iar asta o faci cel mai bine cand le contrazici si le iei la misto.
Nu sunt obisnuite sa primeasca acest gen de atitudine, si, desi te comporti naspa, ei bine, pentru ele e ceva nou, si ceva ce, cel mai probabil, te va diferentia fata de restul tipilor cu care au ele de aface.
Esentialul, e sa pastrez aceeasi atitutine, usor aroganta, si mai presus de asta SIGUR DE SINE.
Nu conteaza ca tipa e intr-un anume fel, nu conteaza ca ceea ce ii spui sunt simple inventii pe care cel mai probabil, nici tu nu le crezi, insa simplul fapt ca o contrazici, o va face pe ea sa se agite, sa se scuze, in incercarea ei de a-ti arata ce mare "fitoasa" este ea, si stii, e mai bine, sa se agite ea incercand sa-ti demonstreze tie ceva, decat sa te agiti tu incercand sa o impresionezi.

Si mai e cazul cu tipele timide, ei bine, cu acestea poti aplica ce am spus mai sus, la prima varianta, insa, cu o voce mai calma, usor confuza, astfel incat sa se relaxeze in preajma ta.

Desigur, progresul o sa se vada in timp, trebuie sa o iei incet, si sa profiti de oportunitati, nu conteaza ca nu-ti place tipa, daca ai oportunitatea sa schimbi o vorba cu ea, fa-o, o sa te ajute in viitor.
La inceput, nu conteaza atat de mult despre ce vorbesti, conteaza faptul ca o faci. Si mai mult de atat, o poti face pe orice tema.
Nu conteaza daca gresesti, conteaza ca incerci, si, mai mult, conteaza sa inveti din greseli.

Totul tine doar de tine.

| aliosa1 explică:

Multumesc de sfat, cel mai bun de pana acum, am sa tin minte tot ce ai spus mai sus, si am sa incerc sa vedem, trebuie sa scap o data si o data de povara asta!

11 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Mergi intr-un loc unde nu te cunoaste multa lume si comporta-te cum ai vrea, nu cum o faci acum. Scrie trasaturile pe care vrei sa le ai pe o foaie si ce lucruri ar face persoana care ai vrea sa devi.

Actiunile pe care le facem sunt in mare parte repetitive si tin de subconstientul nostru. Pana nu iesi din zona de confort nu o sa poti schimba mare lucru. Evita mesajele pe Facebook, fetele primesc foarte multe si nu prea conteaza.

Singurele sanse de a aborda pe Facebook sunt ori sa fii interesant, extrovert etc sau de a spune direct ce vrei. "Buna, ce faci?" este urmat garantat de un seen sau de cateva mesaje seci. Nu incerca asta.

Daca esti un caz avansat de introvertism, atunci poti sa te fortezi sa interactionezi cu alte persoane. (barbati, baieti, batrani )
Cum asa? Mergi pe strada si intrebi diverse lucruri, "Unde este locul x?", "Cat este ora?" dar faci asta cu un limbaj cat mai clar, un limbaj al corpului bun, multumesti dupa si nu te grabesti.
Stiu ca pare absurd dar poate sa te ajute daca vorbesti cu dificultate sau cu teama.

Las si astea aici, ca o completare pentru arta seductiei :
https://www.udemy.com/......re/8652738
https://www.udemy.com/how-to-get-a-date-in-3-minutes/

Nu stiu cat de bune sunt dar sunt fan udemy si vad ca sunt cotate bine :))

| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai incredere in tine. Sa-ti pui intotdeauna problema astfel (in toate, nu numai in acest domeniu):
1. Nimeni nu s-a nascut invatat.
2. Orice inceput este greu, dar trebuie trecut.
3. Si tu esti ca ceilalti, doar crezi ca nu poti sa faci un asemenea pas. Daca ceilalti pot face acest lucru si tu poti sa-l faci.
4. O relatie se construieste in timp (mai scurt sau mai lung).
5. La inceput este doar o prietenie apropiata de fenomenul colegialitate. Daca fetei ii place de tine, va marsa si relatia se va dezvolta. Daca nu, nu.
6. Nu cu tot ce se lauda alti baieti este si adevarat.
7. Nu trebuie sa disperi: nici nu stii cand o sa apara o relatie. Dar nu uita ca dupa tren si femei nu trebuie sa alergi: vin altele. O spun nu din misoginism, ci din faptul ca daca fata nu te vrea, insisti degeaba.
8. Si aici este valabila zicala: "Dumnezeu da, dar nu baga in traista". Trebuie sa actionezi si sa ai si un pic de tupeu.

| aliosa1 explică (pentru CodrutElian1990):

Da stiu foarte bine, uite am 2 m si 100 si ceva de kg. Deci incredere ar trebui sa an, dar nu am deloc in mine! Cum am spus mai sus ma blochez daca vb cu o fata.

| raMLesS a răspuns:

Cauta pe Yt Arta Seductiei, ai cele mai utile sfaturi acolo.

| Raducons a răspuns:

Nu dispera esti tanar ai timp si de asta,incearca sa faci mai mult pe plan material,sa lucrezi ca sa ai cat de cat ceva, si apoi o sa ai curaj cu fetele, altfel risti sa fii dezamagit pentru ca te refuza,
uneori chiar f urat, inca ai timp repet nu uita, si nu esti singurul si eu sunt asa si am mai multi ani si nici nu am avut.

| ș53fan a răspuns:

Sunt si eu la fel! Sunt distrus de anumite lucruri! Dacă vrei putem vorbi pe WhatsApp! Nu o să te pot ajuta cu sfaturi, dar na...mai vorbim și noi, poate ți-ar prinde bine să mai vb! Nu ești obligat! Dacă vrei îmi lași numărul pe prinvat!

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Buna, nu stiu daca pot sa te ajut cu ceva, însă încerc cu ceva din suflet. Sa știi ca nu trebuie sa fi timid din privința asta, poate de asta ai o reținere pentru ca nu ai mai experimentat pana acum, dar nu asta conteaza la o prima întâlnire. Trebuie doar sa fie momentul potrivit. Sa iti placa
De fata aceea si sa simți sa vorbești si sa te întâlnești cu ea. Comporta te normal, eu una apreciez mai mult băieții timizi, imi dau siguranța ca nu sunt Basarani si nici nu ies la misto cu mine. Succes!

| aliosa1 explică (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Da multumesc pentru sfat. Probabil exista in subconstientu meu si chestia asta!

| antonimilk a răspuns:

Împune te și demonstrează, nu mai pierde deloc.
Bafta

| lusyniuu a răspuns:

Ce te face sa iti fie rusine în fața unei femei? crezi ca ai ceva in minus față de alti bărbați? ei bine ai cam aceleasi sanse ca oricine si nu pierzi nimic daca te bagi in seama cu o fata. dacă te ar refuza o tipa ce dar intampla? nimic absolut nimic. este vorba si despre mândrie cred. singurul lucru doar simti ca ai esuat desi nu ai pierdut NIMIC. fii bărbat si incearca sa abordezi tipe. cand vrei sa inveti ceva ceva ce faci? repeți pana reusesti sa înțelegi si sa tii mine. daca tie frica sa te apuci de invatat gandindute deja la esec desi nu ai făcut inca nimic păi deja ai pierdut lupta. asa ca la fel ca si in exemplu dar mai sus. lasă la o parte emotiile față noima si incepe sa socializezi cu femei ori pe internet ori față in față. "exersează "pana cand vei fi mai sigur pe tine.nu iti fie frica de răspunsuri sau ceva si incearca sa fii natural. pote te ajuta daca iti faci niste prieteni mai deschisi mai comunicativi si daca ai incepe sa faci ceva cum ar fi să mergi la sală prin locurlocuri cu multi oameni ca sa cunosti lume si sa înveți sa socializezi si cu femei. poate ar fi interesant sa te descoperi si mai mult pe sine si sa evoluezi ca om. să devii cea mai bună versiune ata.
mno ia si clipul asta https://youtu.be/Hoz7CZWBkp0
uite si aici la clpiurile postate de astia https://youtu.be/cgKQKNjZ2X4 vezi

https://youtu.be/oD-B7AG922w
in cel mai rau caz poate ar trebui să ceri ajutorul unor specialisti. este ceva normal.

| aliosa1 explică (pentru lusyniuu):

Da multumesc de raspuns, despre arta seductiei stiam de ceva vreme, in fine la sala ma duc happyde ceva timp dar degeaba happy adica bun daca o fata se baga in vorba cu mine eu nu mai stiu ce sa vb cu ea ma blochez!

| lusyniuu a răspuns:

Aliosa deci ai putea incepe atunci prin o schimbare fizică ca sa te simti in primul rand mai bine mai sănătos sa ai mai multa incredere in tine si să iti găsesti mai usor o prietena. cum spuneam descopera cea mai bună versiune a ta. dar chiar si pana atunci nu esti singurul care are cateva kilograme in plus mai sunt si alte fete tot asa si mno poate te vei intelege cu vreo fata. nimic nu este pierdut si esti prea tanar sa iti irosesti timpul pentru niste kg in plus sau pentru increderea inexistenta de sine. esti mare..ar fi bine dacă nu te descurci sa mergi la un nutritionist pentru kg la un psiholog pentru increderea in sine. nu este vreo rusine. asa ca ocupate serios de acele lucruri care simpti ca nu sunt ok la tine si schimba ce nu iti place. fii hotarat nu sta pe gânduri si doar acționează. sunt sigura ca vei reusi pentu ca se poate

| aliosa1 explică (pentru lusyniuu):

Nu imi ieste rusine de cum arat. Nu imi va fi nici o data! Asta cu psihologu am sa o incerc sa vad daca va da un rezultat

| lusyniuu a răspuns:

A si nu este problema daca inca nu ai rezultate la sala vor aparea cu timpul.

| aliosa1 explică (pentru lusyniuu):

La sala merg de ceva vreme happy, stiu ca rezultatele vor aparea, dar este greu din cauza jobului pe care il am

| Dany_Daniel_1995 a răspuns:

Nu e doar la tine si eu sunt așa si arat bine ca ma mers pe la sala rolling on the floor). Dar intr-o zi fara sa vreau mi-am făcut o prietena apoi am fost cu ea 3 ani pana s-a dus la altul ca banii bat iubirea in unele cazuri.
Ai grija ce cauți si ce așteptări ai. O sa îți găsești la un moment dar fie ca vrei fie ca nu. Dar bucurate se timpul tau liber cat inca il mai ai. O sa vezi ce spun când o sa ai o prietena rolling on the floor)

| aliosa1 explică (pentru Dany_Daniel_1995):

Imi pare rau pentru tine ca ai patit asta, da doar acum ma mai pot bucura de timpul meu liber!