| anonim_4396 a întrebat:

Cum ma pot inscrie dupa liceu la Academia de politie si care sunt cinditiile?
Daca intru la un liceu care nu imi place, ma pot transfera anul viitor la cel dorit?
Daca in cel mai rau caz intru la o profesionala, ma pot transfera la liceu in al doilea an macar?
Multumesc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Poti merge la Academia de Politie daca ai luat BAC-ul cu note mari si ai o situatie scoala foarte buna (note mari, fara note scazute la purtare sau medii neincheiate), daca ai trecut de testele eliminatorii de: sanatate, sport si psihiatric, poti sa participi la examenul de admitere la Academie.

2. Daca intri la un liceu care nu iti place, anul urmator te poti transfera la altul NUMAI DACA indeplinesti conditiile impuse de ministerul invatamantului:
- sa nu ai absente,
- sa nu ai note mici sau medii neincheiate
- sa ai peste 9 la purtare
- sa sustii examenele de diferenta si sa le iei
- sa ai MEDIA GNERALA egala sau peste media ultimului intrat la acel liceu
- sa mai existe locuri libere ca transferul sa-ti fie aprobat

3. te poti inscrie oricand doresti la un liceu cu frecventa serala, chiar si dupa ce ai terminat profesionala, dar vei face 13 ani de liceu, fiindca se fac numai 4 ore zilnic.
transferurile se pot realiza numai la inceput de an scolar.
BAC-ul se va sustine la terminara celor 13 clase, impreuna cu cei care termina a 12-a.