| Anonymous666281 a întrebat:

Salut TPU, am 18 ani ai anul trecut am facut cea mai proasta decizie de a ma inscrie la Seral dupa ce am terminat 11 clase la Profesionala, eu avand posibilitatea sa intru la zi pe profil de filo sau economie.

Acum sunt in clasa 11 Seral si ma intreb daca de la anul ( dupa ce termin cls 11 la seral) ma pot transfera inapoi la liceu sa termin clasa a 12-a?

Sau este o posibilitate sa ma pot transfera inapoi la liceu cumva?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa intri la liceu curs de zi, dupa ce ai fost la profesionala!
Asta este calea corecta si legala, sa mergi numai la seral, fiindca nu mai esti eligibil sa mergi la liceu curs de zi, fiindca nu mai ai 14-15 ani si nu ai terminat acum scoala generala.

Din pacate, liceul la seral se face 13 ani, fiind cu 1 an mai lung decat cel de zi, fiindca se fac zilnic numai jumatate din orele care se fac la zi, adica 4 ore, seara de seara.

| siriusblack98 a răspuns:

Deci ca sa inteleg cum sta treaba, ai facut 3 ani de profesionala si ai terminat practic in acte 10 clase iar acum trebuie sa mai faci 3 ani de seral ca sa termini clasa a 11 a si a 12 a, right? Bun, atunci daca te ai inscris la seral inseamna ca tu ai 18 ani impliniti de vreme ce la seral/FR nu sunt primiti decat adulti iar de vreme ce esti adult nu mai poti opta pentru invatamantul la zi. M am interesat fix de cazul asta acum cativa ani pentru o cunostinta ca voia sa termine liceul si dorea sa mearga la zi dar era trecuta fata de 18 ani si nu i au dat voie asa ca a optat pentru seral. Acum nu stiu daca s-a schimbat ceva de atunci dar eu stiu ca daca ai 18 ani impliniti nu mai poti opta pentru invatamantul la zi ci ai doar optiunile de seral/FR.

| dullcat a răspuns (pentru siriusblack98):

Pare super ciudata chestia asta impusa prin varsta de 18 ani.Sunt totusi multi elevi la zi care in a 11-a implinesc 18 ani si in a 12-a au deja 19 dar nu-i da nimeni afara.De ce aceasta discriminare pentru cei de la profesionala?

| siriusblack98 a răspuns (pentru dullcat):

Pai sunt elevi la liceu la zi de peste 18 ani dar au avut continuitate in invatamantul la zi dinainte sa devina majori din varii motive ( fie au fost dati la scoala mai tarziu, fie au ramas repetenti 1/2 ani ori au pierdut 1 an sau doi din cauza unor probleme medicale iar apoi s-au inscris iar ) de asta nu sunt dati afara. Dar in momentul in care vine un adult ce nu a avut continuitate in invatamantul de zi, este automat indreptat catre invatamantul seral/FR. Asa au hotarat ei legile in educatie din motive pe care eu unul nu le cunosc ca sa le dezbat cum trebuie.

| dullcat a răspuns (pentru siriusblack98):

Variile alea motive din paranteza nu cred ca exista.laughing Pe vremea mea o singura colega era mai mica decat restul, au dat-o in clasa I la 6 ani, pe restul ne-au dat la 7 ani, asadar in clasa a 11-a deja majoritatea isi faceau majoratul si dadeau pentru carnet.Ma indoiesc ca in prezent lucrurile stau diferit.

| siriusblack98 a răspuns (pentru dullcat):

Tu poti sa crezi ce vrei. Eu am avut atat in generala cat si in liceu colegi care au trecut prin ce am scris in paranteza. In generala in clasa a 6 a am avut un coleg care a ramas repetent 2 ani la rand si trebuia sa fie a 8 a. El cand a ajuns in clasa a 12 a, avea deja 20 de ani. In clasa a 4-a, am avut un coleg cu niste probleme de sanatate care l au facut sa piarda un an si a mai repetat odata clasa a 4 a in timp ce noi trecusem a 5 a. Iar cu gradinita la fel, unii au fost tinuti 3 ani iar altii 2 si apare diferenta de varsta.