| Ariyana a întrebat:

Cum poate un profesor sa acuze un elev de copiat la un test si sa ii dea nota unu?
Am dat un test la o materie,nu doresc sa o specific, si in timpul testului(care era neanuntat si profesoara a lasat o fata care e eleva ei preferata sa nu il dea)am deschis caietul ca sa ii pot sopti colegei de banca si ca sa imi copiez o fraza.Profesoara vorbea cu acea fata care nu dadea testul si m-am gandit ca nu a vazut nimic.M-am dus, am predat testul si nu a zis nimic.
Dupa 2 zile, ma cheama dupa ora de dirigentie si ma ameninta ca m-a vazut soptind si uitandu-ma in caiet si ca imi da 1 sau ma asculta in fata clasei. Faza e ca cel putin jumatate din colegii mei au copiat ba cu telefonul,ba cu foi sub banca, ba de la coleg sau asa.Dar eu am avut ghinionul sa stau pe randul din fata.
Eu stiam ca un profesor iti poate da nota 1 pe copiat daca te prinde in clasa si daca iti ia in acel moment foaia si trece direct 1, dar ea nu a procedat asa si chiar as vrea sa stiu in ce context si cadru poate sanctiona un profesor un elev cu nota 1.

2 răspunsuri:
| Vendetta47 a răspuns:

Are dreptul s-a iti dea 1 si, oricum si daca te asculta 10 nu iti da 100%.O s-a iti scada 2-3 puncte.

| AndradaE a răspuns:

Are tot dreptul sincer sa iti puna 1. Nu mai contesta lucrarile celorlalti chiar daca si ei au copiat. Ai avut ghinion, iar cu sanctionarea, depinde de profesor. Unii scad 2 puncte, altii iti iau lucrarea si iti pun 1 etc. Daca te acuza pe nedrept era ceva, dar ai copiat deci isi permite sa sanctioneze cum vrea.