| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot deveni mai sociabil? Sunt foarte singuratic, am doar un prieten care și acela este mai timid ..nu prea ies din casă, vreau să îmi schimb viața să devin mai comunicativ cu cei din jur pentru că dacă stau intr-un colțișor al meu și nu comunic cu ceilalți.o să măcreadă un ciudat.Ce pot face în legătură cu această problemă foarte gravă după părerea mea, deoarece nu mă pot bucura de tinerețe.Am 16 ani și sunt în clasa X-a.Acord fundă!

1 răspuns:
| CosmiinTezeu a răspuns:

Sfatul meu este sa te deschizi mai repede de fata cu alti si sa incerci sa le acorzi increderea ta, dar nu fa asta cu ori cine. Cand esti la scoala sau ceva de genu mai deschide subiecte de discuti noi cu colegi despre ceva ce ii pasioneaza sau vezi despre ce discuta ei si integreazate in mediul lor. Este foarte important sa faci chestia asta, asa vei castiga prietenia lor si a altora. Totul tine de comunicare