| DaReZon a întrebat:

Heey. De 7 ani stau numai in casa, la calculator, si a venit timpul ca eu sa ma schimb. M-am saturat sa stau singur si sa nu am nici un prieten, deci as dori sa devin un tip mai sociabil si vorbaret, dar exista o problema: sunt un nesociabil foarte mare si sunt timid. Da, dupa cum ati citit. Probabil unii dintre voi vor sari sa scrie rapid: "du-te afara si fa-ti prieteni!", dar nu e asa simplu pentru mine. Nici macar nu sunt in stare sa salut o persoana cunoscuta pe strada, pentru ca nu simt un gol, o spaima si un descuraj in mine. Stiu ca nu exista un "tutorial" despre cum e sa devii o persoana sociabila si comunicativa, care sa isi faca multi prieteni, dar cum as putea sa ies din stadiul asta de baiat ciudat, care sta toata ziua pe calculator, intr-o lume care este mult de stadiu meu, si sa devin un tip sociabil si comunicativ, scapand de timiditate si capatand o chestie de genu: "got balls"? Funda! happy

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Oricum lumea te barfeste nu are rost sa te incurci cu ea si sa ai probleme mai tarziu. Vorbeste cu parintii sa iti dea activitati de facut si cand vei munci o sa ai colegi de munca cu care vei comunica si poate iesi cu ei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu vointa se poate orice. Pentru inceput incearca sa-ti faci un prieten care sa te ajute. Curaj!

| Catalinhhh a răspuns:

Nu e asa greu pre cum pare.
1. Sport : Du-te la un sport orice pentru ca acolo iti vei face prieteni. Sportul e foare esential in viata oricui indiferent de varsta.
2. Scoala : Voreste cu colegii tai cheamai afara sau zile lor daca ai putea merge cu ei undeva... Parricipa la diferite activitati scolare.
3. Prieteni : prieteni iti faci pe parcurs prin prieteni comuni. Incearca sa vorbesti cat mai mult cu ei.

Nu fi timid, fa ceva ce te motiveaza o sa te ajute.