| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cum pot fi evitate cel mai bine transfuziile de sange?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastrandu-te sanatos!

| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu uitam ca ai dreptul sa REFUZI total orice transfuzie de sange, deci le poti eviat prin refuz.

Răspuns utilizator avertizat
| Ka0ru a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Esti teafar la cap? Sangele ala e testat, doar nu sunt prosti sa iti dea sange infectat cu HIV sau mai stiu eu ce.

| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

NU-i adeavrat!
Este imposibil sa primesti sange infectat, fiindca tuturor donatorilor li se fac analize la sange extrem de seriose si cei infectati sau cu boli grave NU sunt acceptati, iar sangele lor este imediat distrus.
Cu asa ceva nu se joaca nimeni, ca-i caz de puscarie pe viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Ka0ru a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Tu nu auzi ma ca sangele ala trece prin analize? Poate ala nu stie ca are boala dar iese la analizele efectuate si apoi sangele infectat este distrus!

| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu are importanta ca acela stie sau nu daca are boli, de aceea este OBLIGATORIU prin lege, sa se faca analize amanuntite la sangele donat, ca sa se depisteze TOATE bolile care nu permit sangele sa fie folosit.
Cu ocazia asta este informat si acela ca are anumite boli si i se pune interdictie pe viata, sa mai poata dona vreodata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le eviți când nu ai nevoie de ele. Așa poți mai bine.

| Fatamuntilor a răspuns:

Doamne fereste sa ai nevoie de trasfuzie de sange!
in anumite situatii cand viata ta depinde de asta (posibil) sa nu fii tu cel intrebat! Poate apartinatori.
Trebuie sa stiii ca sangele care urmeaza sa iti fie tranfuzat este verificat si nu oricine este acceptat la donare.