| cripsontyphoon a întrebat:

Cum pot fi mai sociabil? Am fost crescut in cearta, in insulte si reprosuri si m-am dezvoltat mai mult din frica. Astfel ca am ajuns la 17 ani sa nu fiu in stare sa imi fac prieteni, sa ajung sa stau de-o parte cand ceilalti vorbesc, sa nu fiu in stare sa atrag o fata, sa nu cunosc foarte multe persoane, si multe altele. Sunt constient ca viata mi-a aruncat aceasta provocare si muncesc din greu sa ies din aceasta situatie, insa uneori nu mai pot. Vreun sfat, ceva?

Răspuns Câştigător
| Nitunitu a răspuns:

Veste buna, te poti remedia!

Vrei sa fi mai sociabil? Fi mai glumet, fara sa jignesti pe nimeni.

Cu fetele..., ai 17 ani si stai in banca ta. Invita o fata la un suc, iesiti la un film si fa-o sa se simta in largul ei. Nu fi insistent cu pipaieli sau saruturi, daca vrea ea sa te sarute, o sa o faca singura.

Alege-ti prieteni mult mai inteligenti ca tine, ai ce invata de la ei.

Fereste-te de droguri, prieteni falsi fete care vor sa ramana gravide pentru bani si rate la banca.

1 răspuns:
| Peridava a răspuns:

Nu trebuie "sa te arunci" numaidecit intr-o discutie lunga si filozofica. O vorba insotita de un zimbet in magazin, un comentariu amabil in autobuz, etc. Vorbeste fara teama cu orice strain. A doua oara discutia va fi mai lunga. Treptat lumea te va remarca si vei fi apreciat.