| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot retine mai repede ceea ce invat?

Voi cum invatati?

Am pe luni de invatat in jur de 10 esee.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa intelegi si sa incerci sa redai ideea cu cuvintele tale

| anamariarot a răspuns:

Eu mi le rescriam și foloseam markere colorate.
PS: eseuri, nu esee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu scriu de mai multe ori chestia aia pana o invat. Cu eseele e recomandat sa scrii pe bucati. Daca ai 10 esee si ti-ar lua sa le scrii integral de 30 de ori sa le retii, 2 pagini bucata => 600 pagini necesare sa le scrii, nu vei reusi!

| MentulaMagna a răspuns:

Salut!
Nu incerca niciodata sa inveti eseele citind in intregime zeci de pagini. Uita-te pe un subiect de test/teza si vezi ce iti cere: particularitati, portret psihologic/moral/fizic, limbaj, trasaturi, scene etc. si atunci cauti in eseu ceea ce ai nevoie. Nu trebuie sa inveti pe de rost tot ceea ce v-a dat profa, ca poate tie iti este mai usor sa caracterizezi alt personaj, ai o alta parere. Trebuie doar sa retii ce fel de opera e (comedie, drama, roman psihologic/de moravuri, bildungsroman), cine este autorul, in ce an a aparut si daca (si unde) a fost publicat. Trebuie sa stii cel putin o trasatura si 2 scene in care este evidentiata. Uita-te si peste o concluzie, sa vezi cum suna si cum ar trebui sa arate. Apoi ai grija la asezarea in pagina, ortografie si sa atingi numarul de cuvinte.
Acum, sper ca era vorba de romana.
Bafta!

| Thegurl a răspuns:

Buna! Dupa ce citesc ceva si il repet de mai multe ori ma uit putin le telefon si incerc sa-mi amintesc sa vad daca am retinut. Daca e ceva foarte greu repet de mai multe ori, scriu pe o foaie de hartie/ in minte ( iti imaginezi fiecare litera a cuvantului/propozitiei greu/grele) Succes!