| alexandrull a întrebat:

am de invatat ceva si nu prea am timp, cum asi putea sa invat mai repede (fara pastile sau)cum invatati voi dau funda + voturi

Răspuns Câştigător
| Chris1 a răspuns:

Depinde putin si de nivelul la care te situezi in invatamant, de exemplu liceul sau facultatea, unde treaba sta altfel fata de de scoala generala unde trebuia lucrat cam peste tot si "tocit", facut compuneri la romana etc. iar la un liceu bun trebuie sa iti gasesti un mod si mai eficient de a invata: cand acumulezi cel mai bine ( eu de dimineata de exemplu ), locuri comfortabile si care iti plac ( unde sa nu fie asa de mult zgomot ) si in general o mentalitate optimista.
Daca tu incerci sa iei 10 peste tot, poti avea si frustrari, deci trebuie sa ai grija si sa stii cat poti, iar daca vrei poti sa iei si pastile cu vitamina B6 ca MemoPlus, te ajuta destul de mult.
Cand zici ca nu ai timp, inseamna ca ai anumite activitati care te incurca din invatat ( calculatorul? ), deci ar trebui sa iti formezi singur un stil de invatat eficient si sanatos, adica sa nu te termini psihic cu invatatul ca dupa o sa ai de suferit si mai ales jocurile pe calculator pot scade eficienta si mai ales te fac irascibil si astfel o sa te enervezi de fiecare data cand nu poti retine o notiune sau nu reusesti un exercitiu.
Sa nu uiti sa faci si sport! " Mens sana in corpore sano " Succes!

1 răspuns:
| BlueBird a răspuns:

Eu ma pun in pat pe burta si citesc lectia de vreo 5 ori dupa care incerc sa o spun eu ca o poezie dar care o inteleg. Inchid usa sau geamurile ca nu cumva sa ma deranjeze cineva sau zgomotul de afara. Inchid tvu' sau calculatorul sau alte surse de zgomot happy Bafta :*!