| YLLL a întrebat:

Cum pot sa ma abtin de la mancare? Am incercat 3 zile sa nu mananc la scoala cornuri, paine si chestii de astea, dar deja a a4a zii nu am mai avut nici o ambitie. Pur si simplu nu pot sa ma abtin de la mancare. Ma motiveaza multe, adica sunt si dansatoare si ma gandesc ca trebuie sa arat bine pe scena, si ar sta si hainele mai bine pe mine, dar nu pot sa rezist. mai ales dulciurilor sad. De mult timp incerc sa dau jos din picioare si burta, dar nu reusescccc.Ce sa iau ca sa imi taie pofta de mancare? Multumesc!

9 răspunsuri:
| Andruska55 a răspuns:

Astea nu prea te ajuta. Incearca deita dukan, cauta pe google, mama mea cel putin a slabit 10 kile in 10 zile. Daca o respecti in tocmai e foarte buna. Succes.

| BiuL a răspuns:

Nu trebuie sa te abtii de la mancare ca doar mananci ca sa traiesti ci trebuie sa renunti sau macar sa reduci cantitativ ceea ce nu e bun. Eu n-am mancat patiserie ani de zile, pana acum cand dupa o operatie m-a apucat pofta si cam duceam lipsa de alternative laughing mananca un mic dejun copios, ce vrei tu, oua fierte, mezeluri, paine prajita, cereale cu lapte sa te duci satula la scoala sa nu mai cedezi ispitelor si du-ti de acasa ceva sanatos de exemplu fructe, iaurturi de baut, sandvichiuri facute acasa cu paine integrala, batoane de cereale, grau sau orez expandat, vezi tu ce-ti place si iti tine de foame. Acasa din nou mananca bine la pranz, si atunci nu mai simti nevoie de ciuguleli. Cu dulciurile e greu, si eu am mancat ieri 4 batoane d-alea kinder straight face dar stii de ce le-am mancat? pentru ca le aveam, erau la vedere, si mi-era pofta dar azi daca n-am dulciuri prin preajma nu o sa mananc, sigur nici zilele urmatoare pentru ca eu nu-mi cumpar dar daca sunt aici logic ca vazandu-le mi se face pofta dar daca nu ai prin preajma, uiti efectiv de ele. Mananca sanatos, putin si des, mesteca bine de multe ori, nu fa altceva in timp ce mananci, bea 2 litri de apa pe zi, fara sucuri, prajeli, fast food sau grasimi. Daca eviti chestiile astea atunci nu ti pofta nu te gandesti la ele mai ales daca ai stomacul plin si esti satula, dar daca chiar te apuca pofta de ceva, de exemplu toti colegii merg la Mc du-te si tu, ia-ti ce poftesti ca altfel acumulez frustrati si cum zici tu iti pierzi ambitia.

| SimonaQs a răspuns:

Nu a zis nimeni sa nu mananci dar mananca putin si des asa nu o sa se depuna si e foarte bine ca faci si sport in cazul tau dansuri dar incearca si mananca mai multe fructe si legune...
In cazul dulciurilor daca nu le rezisti ia-ti o tableta de ciocolata din care sa mananci o bucatica pe zi doar una nu mai mult si incerca sa renunti la pastele fainoase

Baftaa!
Fundita :*

| Disharmony a răspuns:

Slăbeşti doar dacă practici mult sport. Înfometarea nu te ajută.

| GGUESS a răspuns:

Pai du-te la farmacie si intreaba de farmacisti! ceti recomanda ei!

| andy95summer a răspuns:

Nu mai manca paine si fainoase si prajeri si manca mai multe fructe si legume(eu de ex manc 2 mere la scoala)

| IonelaMV a răspuns:

E simplu!
Mananca,nu te obliga nimeni sa nu mananci, dar nu manca intr-o cantitate mare.
Incearca sa mananci cat mai putin, sa faci cateva abdomene pentru a te mentine slaba(supla). Incearca sa faci sport, sa dansezi si prin casa cat mai mult si cam asta e, vei fi de invidiat!
Bafta! Sper ca te-am ajutat! Fundita?:*

| Lala_Gabriela_1998 a răspuns:

Si eu patesc la fel deci desi am doar 14 am invata ca poti sa bei 2 pahare de apa inainte sa mananci cand vrei sa mananci paine ia un mar si manacarea pe care nu o vrei imagineazati o in gri taie pofta de mancare fa altceva nu te mai gandi tot la manacare si poti manaca dar cu masuri deci bea multa apa aajuta pentru ca iti umple stomacul si eu sunt dansatoare si am pus un pic pe mine sad sper ca te am ajutat daca mai vrei ceva intreaba ma

| Mădiiiiie a răspuns:

Aici mă regăsesc şi eu! Dintotdeauna am fost grăsuţă, mereu am avut burtică şi altele. Dar eu mi-am propus, împreună cu prietena mea, care dealtfel, e grăsuţă, că e timpul pentru o schimbare. Şi mi+am făcut regimul meu din care scot pâinea, dulciurile, alimentele grase, sucurile acidulate. Şi fac seara 20 de minute de gimnastică şi zumba happy. Nici mie nu mi-a fost uşor la început dar am zis că anul ăsta trebuie să schimb ceva şi ăsta e lucrul potrivit. Totul depinde de tine şi cum tratezi situaţia. Multă baftă şi sunt sigură că o să reuşeşti!