| Alexskvr a întrebat:

Cum pot sa ma las de fumat? Am 5 ani de cand fumez plus ca si tata fumeaza.

Răspuns Câştigător
| Silwian a răspuns:

Imaginează ți și gândește te că fumatul îți va crea ceva macabru! Imaginează ți că vei ajunge să mănânci printr un furtun amplasat in gat ..adică asta i un cancer la gât.mna din cauza nicotinei! Imaginează ți că vei ajunge să stai în spital pe aparate de oxigen! Mna pentru că. pkamanii tai sunt făcuți praf și pulbere! Ce. zici?

5 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

E foarte greu daca ai pe cineva in familie cu care traiesti zi de zi, poate il convingi si pe el sa se lase asa o sa fie mai usor daca nu incearca sa gasesti alte chestii care sa iti tina mintea ocupata.

| zurick a răspuns:

Am înțeles că unii mănâncă ceva în loc.
Mama se lasă de fumat acum, acum fumează 2 țigări pe zi și termină un pachet pe săptămână față de unul la 2 zile. Ea a tăiat fumatul la cafea de tot, după spusele ei, acolo fuma 7 țigări pe zi. Deeci cred că ar fi o idee să o iei treptat și să tai fumatul de unde fumezi cel mai mult.
Sau poți să renunți de tot, pur și simplu, am înțeles că unii mănâncă popcorn sau ceva în loc.
Nu-s fumătoare. Nu uita să știi de ce te lași, să ai un goal în minte și când vrei să renunți să te gândești la el.
Nu cred că e cazul să-ți enumăr dezavantajele fumatului, tot ce o să spun e că nu are avantaje. Cât despre prieteni care fumează, poți să stai cu ei și ca nefumător.
Baftă :3

| mentholinks a răspuns:

E greu, foarte greu sau foarte simplu. Depinde de individ si de mentalitate.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu se poate.

| AlexValentinn a răspuns:

Am vazut reclame pe la televizor cu nicorette spray sau defumoxan, nu stiu cum functioneaza acele medicamente sau daca functioneaza dar nu stiu daca sunt o solutie nu stiu pe nimeni care a luat asa ceva. Oricum, asta e intrebare foarte stupida frate, cum te lasi de fumat, pur si simplu nu mai fumezi. O sa-ti fie greu la inceput pentru ca a devenit o obisnuinta, o rutina fumatul in viata ta, ca orice alta chestie, dar te poti si dezobisnui, adica sa te lasi de fumat. Nu mai fumezi de maine, am auzit de la altii ca e greu gen prima luna iti tot vine sa iti aprinzi tigare, dar apoi nu iti mai vine dupa prima luna. Eu fumez de 6 ani si am observat cand sunt stresat fumez mai mult decat cand nu sunt. Gaseste-ti niste activitati care sa iti distraga atentia de la fumat, evita sa stai in preajma fumatorilor o perioada si fa-ti un pic de ambitie, ti-am zis e greu la inceput si dupa aia o sa fie ok. Sunt unii oameni care se lasa ca sa nu mai dea bani, sunt unii care se lasa ca si-au facut probleme cu inima sau nu stiu ce si sunt unii care pur si simplu se lasa asa.