| AnaNuSuntPa a întrebat:

Cum pot sa-mi fac prietenii? Am decat 3 colege care vb despre orice cu ele in rest cu ceilati decat buna si pa...Stiu ca o sa ziceti ca nu imi trebuie multi prietenii, mai bine putini dar buni.Este gresti, fetele astea cu care sunt prietena nu ies niciodata afara, si doar vorbim la scoala si pe facebook happy Cu una ies odata la cateva luni in mall, cu alta o data pe saptamana in parc, si cu alta de 2 ori pe luna pe strada.O sa vina vara si nu vreau sa stau inchisa in casa ca vara trecuta cand nu am iesit nicaieri sad Cum pot sa ma bag in seama cu cunostintele? Adica persoanele pe care le cunosc doar din vedere si am vb foarte putin? Ca nu pot asa dintr-o data sa le spun : Hai afara! Intai trebuie sa vorbesc dar nu prea am despre ce.Dau funda!

2 răspunsuri:
| Lariiiiiiii a răspuns:

Hei!
Momente de tacere in timpul conversatiilor?

Pana de curand, aveam o multime de momente in care pur si simplu taceam in timpul conversatiilor cu baieti. Puteam vorbi la telefon si conversatia curgea firesc pentru cateva minute, apoi, dintr-o data, BUM! Conversatia se bloca. In ultimul timp am descoperit cum ma pot feri de aceste taceri stanjenitoare.

Primul lucru este sa nu te gandesti ce se intampla daca exista o pauza jenanta. Daca te gandesti prea mult, sunt sanse sa nu te implici in conversatie si chiar sa provoci unul dintre acele momente de tacere. Oricum, daca nimeni nu mai zice nimic pret de cateva secunde, chiar nu este sfarsitul lumii! Sunt absolut sigura ca si tu si prietenii tai aveti momente de tacere, nu-i asa?
Dar ce-ar trebui sa faci pentru a evita astfel de momente de liniste? Stiu ca pare prostesc sa pregatesti subiecte inainte, dar, crede-ma ca te vor salva la nevoie!

Daca baiatul cu care vorbesti are tendinta de a-ti raspunde la intrebari cu "da" sau "nu", incearca sa mai vorbesti putin despre tine, insa nu prea mult! Poti incheia o istorisire cu "Ti s-a intamplat vreodata asa ceva?" sau "Tu ce-ai fi facut in locul meu?".

Daca stii ca ii place baschetul (chiar daca s-ar putea sa nu cunosti foarte multe despre acest subiect), ii poti adresa tot soiul de intrebari despre el. De obicei, oamenilor le place sa vorbeasca despre lucrurile care ii pasioneaza sau la care se pricep.
Daca ii arati ca esti intr-adevar interesata de ce-ti spune si daca nu te grabesti sa inchizi telefonul de fiecare data cand exista un moment de tacere, baiatul pe care il placi se va exterioriza mult mai repede.
Incearca sa-ti amintesti ca e normal ca toate conversatiile sa aiba un start mai anevoios si ca nu puteti vorbi la infinit despre el. In timp, veti descoperi subiecte comune, iar lucrurile vor deveni mai usoare.
Mult noroc!

| ElenaSA a răspuns:

Le cauti si le intrebi ceva sau sa te ajute cu ceva ce stii ca pot sa te ajute, apoi le cauti sa le multumesti, sa le intrebi ce fac si asa pana iesi cu ele.