| Mirunicadulceata a întrebat:

Cum pot sa nu mai fiu asa sensibila? Plang mereu cand cineva ma jigneste sau tipa la mine sau daca ma cert cu cineva si am nervi....As vrea sa fiu mai indiferenta cu lumea si sa nu mai fiu copilaroasa si buna cu toti...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Delcatty a răspuns:

Tocmai ai zis-o: nu mai fi buna decat cu cei care merita, care dau acelasi lucru inapoi, nu cu toti. Ai tact si diplomatie cu persoanele care te influenteaza in bine, iar de restul incearca sa te distantezi cat poti. Daca cineva e naspa cu tine, fii puternica si intoarce-i-o, dar fara sa te sensibilizezi. Nu esti Iisus sa intorci si celalalt obraz. Altfel, cand poti si nu te simti in stare, ignora.
In rest, tine de tine sa iti schimbi mentalitatea. Capata incredere in tine insati, in opinia mea de-aici pleaca problema ta. Iesi din zona de confort si incearca activitati noi. Nu te lasa de la un esec. Iti recomand actoria daca ai cursuri in zona ta.
In plus, gandeste-te ca si cei care iti zic tie de rau au defectele lor, slabiciunile lor care ii fac sa se poarte asa si ca trebuie sa iti creezi un scut de protectie. Ori le permiti sa te mai afecteze, ori iti zici in capul tau "lasa-i in pace sa zica, eu stiu mai bine, omul asta nu stie ce vorbeste".
Cand cineva tipa la tine, e mai usor sa te retragi, sa spui ca revii cand persoana respectiva poate purta o discutie calma ca asa nu o sa ajungeti nicaieri. Daca e seful tau, mai greu, te faci frate cu dracul pana treci puntea. Il lasi sa zica, adopti o atitudine stoica si iti amintesti ca si el are problemele lui daca face atat de urat.
Acum o sa zici "hei, dar poate eu am gresit pe bune si merita sa se tipe la mine". Nu stiu situatia. Probabil chiar ai gresit. In cazul asta, adopta iubirea de sine. Trebuie sa te ierti tu pe tine insati si dupa va fi mai usor. Dupa incerci sa nu mai repeti greseala.
Ideea e sa incerci sa iti mentii calmul si stabilitatea ca altfel poate sa tipe si Dumnezeu la tine, tu esti puternica si nu ti se poate intampla nimic.
Sper ca am acoperit fiecare lucru din acest subiect.
Fii puternica!

| Mirunicadulceata explică (pentru Delcatty):

Va multumesc multtt

| Delcatty a răspuns (pentru Mirunicadulceata):

Cu placere!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți schimbi numele din "dulceața" in "otrava"