| DaFrateEuSunt a întrebat:

Cum pot sa nu mai imi pierd timpul pe jocurile video? Eu am bacul anul acesta si trebuie sa invat bine fizica, ca dau din ea. Mai e si romana cu literatura ei de toata netrebuinta. Eu trebuie sa invat literatura ca sunt la profil real, unde stiintele exacte domina, nu parerile...
La mate nu am probleme, dar nu strica sa lucrez.
Timpul petrecut pe jocurile video este extrem de mare. Sunt dependent de ele si chiar nu cred ca am vointa necesara de a ma opri. Singura solutie ar fi sa gasesc o alta activitate, nu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| omaniparmeum a răspuns:

Daca nu o sa ai tragere de inima acum, vei avea pe ultima suta de metri si atunci va fi mai groasa treaba. O spun din proprie experienta. La romana daca te apuci de acum, o sa fii in stare sa faci eseurile pe loc, la bac, nu sa te chimui cu ele tocite. Si sa stii ca cel mai usor retii si reproduci eseuri facute de tine, chiar daca inspirate din alte surse. La mate si fizica cel mai important ii sa nu te lasi pe tanjeala. Ca poti sa te descurci acum si dupa un timp de nefacut nimic o sa realizezi ca trebuie sa recuperezi ce ai stiut inainte.

Daca vrei, poti intra pe redditul si discordul robac, ii o comunitate foarte faina unde se discuta tot ce tine de bac si de facultati. Pe discord au si multe resurse pentru toate materiile de bac si cu ceva timp in urma bacului se fac pregatiri la care intra cu sutele sa se uite:)) Recomand cu caldura

https://reddit.com/r/robac

https://discord.gg/a2rDPyH6vR

https://www.instagram.com/r_robac/

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cum pot sa nu mai imi pierd timpul pe jocurile video? Eu am bacul anul acesta"

uită-te in oglindă și spune-ți că nu vrei să vezi un luzăr!

| DaFrateEuSunt explică (pentru sierra1):

Daca ar fi asa usor...
uite, eu acum simt ca pot sa nu ma mai joc pentru ca simt ca trebuie sa invat pentru un viitor test
dar pentru bac nu simt sa invat si este foarte frustrant, pentru ca stiu ca cel mai mult am la romana de invatat si e multicel
mi-ai raspuns de parca tu ai fi fost dependent/a de fumat si dintr-o data te duci sa te uiti in oglinda si ti-ai spus ca nu vrei sa vezi un risipitor/oare de bani