| Oani a întrebat:

Cum pot sa recunosc un unghi diedru? adica ce ar trebui sa stiu despre el? plzzzz... funda

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Deci sa spunem ca ai doua plane, alfa si beta. Ei, pentru a gasi unghiul diedru dintre cele doua plane, gasesti dreapta comuna celor doua plane si faci perpendiculara de pe fiecare plan pe dreapta comuna.
Unghiul format de cele doua drepte se numeste unghi diedru.
Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai alte intrebari, ai putea sa imi trimiti un mesaj privat. happy

| Radu_Alexandru_1997 a răspuns (pentru Rayyy):

Deci ca sa inteleg dreptele sunt de forma " _| " sau "|_|"

| Stoleru_Eusebiu_1998 a răspuns (pentru Rayyy):

Bravo tie! Mersi.

5 răspunsuri:
| Ancaaa a răspuns:

E intre 2 plane(:

| mar2012 a răspuns:

Diedrul e format din 2 planuri care au o dreapta comuna; trebuie sa gasesti doua drepte perpendiculare pe acea dreapta(una sa apartina primului plan si a doua celui de-al doile-a plan); unghiul dintre acestea formeaza unghiul unui diedru...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv