| Xonia a întrebat:

Cum pot sa strang bani?(mentionez ca nu ma pot angaza.sunt prea mica)
Dar din banii pe care ii primesc cum pot sa mai strang si alte metode...
fundita

13 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Fa la scoala un joc tiganesc Asa se numeste Va adunati cam 10 insi Fiecare de examplu pune in fiecare luna o suma de 10 lei In total se aduna pe luna suma de 100 lei In fiecare luna prin tragere la sort cineva dintre voi va lua bani In felul acesta vei putea avea o suma mai mare de bami fara sa trebuiasca sa muncesti nicaieri iar in ficare luna unul dintre voi va lua suma respectiva Pa

| Ea12345 a răspuns:

Eu mi-am strans cateva zeci de lei din banii de buzunar dati de la parinti. Daca aveam pe saptamana sa zicem o anumita suna de bani, 5 lei ii pastram si cheltuiam restul. E destul de eficienta metoda, avand in vedere ca varsta nu permite mai mult.big grin

| cockie_green a răspuns:

Ajuto pe mama ta la curatenie, fa-ti curat in camera, ajut-o sa puna si sa stranga cina si la sfarsitul zilei cerei frumos daca are 1-2 lei sa iti dea si tie pentru ajutorul dat
daca nu merge. daca parintii tai iti dau bani la scoala nu ii cheltuii pe toti strange cate 50 bani-1 leu si la sfarsitul saptamanii o sa ai vreo 4-5 lei

| Xonia explică:

Angaja*

| InaAlinaLoveUh a răspuns:

O metoda ft eficienta, dar in acelasi timp si ft distractiva. o poti face impreuna cu o prietena. daca stai la bloc, ia o masa, pune-o jos in fata blocului tau, si VINDE LIMONADA! fa limonada impreuna cu prietenii, sau roaga-ti parintii sa te ajute, si vinde-o. pe caldura verii, ce n-ar da oamenii pentru un pahar rece de limonada, n'am dreptate? ia niste pahare din plastic de unica folosinta, si pune un afis in care sa scrii VINDEM LIMONADA- o jumate de pahar- 50 BANI
-un pahar plin- 1 leu
- doua pahare- 2 lei
etc.
poti folosi si paie. poti face asta cu cea mai buna prietena. si strangi nenica la bani...

ar mai fi o metoda... hmmm... daca ai in casa haine sau obiecte pe care nu le mai folosesti, fa un targ de vechituri (tot in fata blocului), si vindele. roaga-ti prietenii sa faca la fel, si sa iti aduca lucrurile de care nu mai au nevoie. insa lucrurile nu trebuie sa fie murdare, sau rupte, deoarece nimeni nu va cumpara, si te vei face si de ras. ele tb sa aiba valoare, si sa fie intr-o stare buna.

Succes! Daca stai la curte e si mai bine. poti vinde si cartofi, rosii etc din gradina bunicii, sau poti culege flori din gradina daca ai gradina, si vinzi buchete!
Funitzaa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta prin casa lucrurile care nu-ti mai trebuie si vindele dar, acele lucrui tr. sa aiba si valoare.Ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fatzi curat in camera si maruntisul pe care il gasesti du-te la magazin si schimba-l. intreabai pe parintii tai daca poti sa pastrezi banii pe care ii gasesti...de ex:5 lei pe jos sau cauta in haine in buzunarele tale si in ruczac poate mai gas ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi da kati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi spui cati ani ai iti dau 20 de idei cum poti face rost de bani foarte usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa faci curat prin casa si sa ii intrebi pe parinti cat merit si apoi te poti duce si la bunici sau alte rude sa faci curat etc eu am incercat super...

| ana233 a răspuns:

Acusica incepe scoala si poti sa vinzi bratari facute de tine (cauta pe youtube), servetele cu modele frumoase, bratari si coliere de-ale tale care nu-ti mai plac, fa semne de carte frumoase si le poti vinde cu 50 bani, daca ai o trusa de machiaj noua poti sa te duci acasa la fetele din clasa ta si le machiezi (asta doar de sarbatori, ziua lor, iar inainte de a te duce la ele cauta pe youtube ce-ti trebuie. Pentru 1 Martie fa martisoare si vinde-le mai ieftin...Sunt multe idei! Bafta!

| myhay144 a răspuns:

Banuiesc ca nu faci prea multa treaba prin casa, eu zic sa faci un pact cu parinti si tinand cont de ce ai facut intr-o saptamana la sfarsit sa iti dea bani, de ex:spalat vase2, 3 lei depinde si cate sunt, faci curat intr-o camera de la A la Z cu sters praf, dat cu mopu pe jos etc 20 lei in fine u stabilesti preturile cu parinti, eu cred ca parinti vor fi multumiti si iti vor da mai multi bani laughing

| crissti a răspuns:

Asteapta alocatia laughing