| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de o fobie? Sunt ingrozita de paianjeni, chiar si de aceea de casa si nu stiu cum se face ca tot timpul mi se urca cate unul pe mine.La cine as putea apela sa scap de aceasta fobie sau ce as putea face? multumesc.

3 răspunsuri:
| Lora_6439 a răspuns:

Ai putea apela la un medic homeopat. Ei cu asta se ocupa, iar medicamentele sunt foarte ieftine si pe baza de plante (niste pastilute care se tin sub limba).

| enam2000 a răspuns:

La un psiholog. De ce si cand sa aplelezi la el? Pai depinde de cat de puternica este fobia ta. De exemplu atunci cand vezi un paianjen daca ai palpitatii puternice ce pot duce la lesin, te dezechilibrezi, caderi psihice... da ar cam trebui sa-i faci o vizita. Cateva sedinte nu strica, vezi cum evoluezi. P. S. si eu am aceasta fobie si se manifesta in felul urmator
: cand ii vad mi se face pielea de gaina si ma rosesc (nu-i suport) laughing. Cand eram mai mic era mai rau dar acum sa zicem ca sunt pe cale sa-i accept ca "prieteni" strivindu-i (lucru pe care nu-l puteam face cand eram mic)

| Locre a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si de fiecare data cand vad unul chem pe cineva sa-l omoare deci eu nu sunt in stare ca mi-e frica de mor. Mi se face o greata de nedescris sa vad ciudatenia aia cu 8labe pe peretele meu...:-&. In orice caz, poti apela la un psiholog banuiesc.Insa eu nu cred ca am sa-mi inving frica asta vreodata...