| OfataOricare a întrebat:

Cum fac sa scap de o anumita fobie?
De exemplu.Am fooie de urechelnite, cand eram mica o colega imi spunea lucruri groaznice despre ele ( neadevarate ), dar chiar daca stiu ca nu au ce-mi face tot incep sa : sar trei metri, sa timp, sa fug cand dau de una. Si am tendinta de a ma uita de 1000 mi de ori in jurul meu dupa ce vad una. Cum as putea scapa de aceasta fobie?

1 răspuns:
| RagnarokR a răspuns:

Si pe mine ma scarbesc chestiile alea. nu prea ai ce face, esti doar foarte atenta si cu ochii in patru. poate chiar sunt mai mult de una-doua ganganii dinalea si faci bine ca cercetezi. trebuie doar sa fi constienta ca mai exista si alte ganganii mai urate : poate paianjeni, desi eu nu am probleme cu ei, sau viermi - cum mai vezi ca sunt in mere.

deci cred ca esti ok. trebuie doar 15% sa te mai linistesti doar.