| GulDan a întrebat:

Cum pot vorbi cu un psiholog sau psihiatru online? despre ceva legat de relatii!

Răspuns Câştigător
| fataciocolata a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la o clinica psihologica,e mai bine sa vorbiti fata in fata,te va ajuta mai mult. poti intreba si pe cine apropia, vreun coleg de scoala, de servici, vreun prieten, vecini! te pup si sper sa te ajute cu ceva raspunsul meu!

2 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Buna! Daca vrei sa vorbesti online, in primul rand iti sugerez sa fie optiunea doar pentru o abordare de suprafata - daca ai probleme personale pe care vrei sa le discuti si daca ai nevoie ca ceva sa se schimbe in viata ta in general este mai util sa faci o psihoterapie sau consiliere psihologica fata in fata.

Daca, dintr-un motiv sau altul, vrei neaparat online, ai mai multe optiuni. De exemplu:

Apelezi la rubrica Sfatul Terapeutului pe portalul www.terapeuti.ro unde iti raspund psihologi si psihoterapeuti certificati in mod gratuit.

Sau poti apela la servicii psihologice online. Sunt psihologi care lucreaza si pe internet (contra cost), de exemplu: http://www.terapiam.ro/consilierea-online sau poti cauta pe google "consiliere psihologica online".

Psihiatrii se ocupa cu partea de boli psihice. Daca ai nevoie de un psihiatru, ai nevoie de consult psihiatric si psihoterapie fata in fata, nu doar sa vorbesti cu un specialist pe internet despre relatii.

Sper ca te-am ajutat.

| fataciocolata a răspuns:

Funda?