| best2000 a întrebat:

Cum poti scapa de timiditate?

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Incepe cu chestii usoare nu neaparta cu o fata dintr'o data...adica pentru inceput ai putea merge pe strada si sa opresti lumea sa ii intrabi de o anumita strada(fa asta de mai multe ori crede'ma ca te ajuta), vorbeste cu persoane care nu le cunosti, cere'le informatii(chiar daca le stii deja). dupa asta o sa fii mult mai curajos si o sa ai curajul si sa te bagi in sema cu o fatawinking

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, fa-ti un grup de prieteni cu care poti vb despre orice, incearca sa fi natural, fi tu insuti, lasa timiditatea deoparte, bafta...

| psiholoaga a răspuns:

Iti exersezi curajul. Azi in fata oglinzii, maine in fata unei persoane fata de care te simti in siguranta, poimaine in fata unei persoane abia intalnite etc. Ai sa vezi, incet-incet, nici nu o sa iti mai dai seama ca esti timidhappy.

| ALY_2447 a răspuns:

Buna gabriel deja pentru faptul ca ai recunoscut ca esti timid este un mare pas in fata sfatul meu este sa fii tu insuti in orice circumstanta si atunci cand trebuie sa faci ceva sau sa spui ceva nu te intimida nu te mai gandi la ceea ce vor spune altii crezi ca altora le pasa de ceea ce crezi tu cand deschid ei gura si spu tot felul de tampenii? de asta la orice colt de strada auzim o injuratura o prostie o minciuna este bine sa gandesti de trei ori inainte sa faci ceva dar nu e bine sa ramai in asteptare la infinit sa faci pe timidul si sa renunti in final

| pia a răspuns:

Fi tu insusi, incearca sa fi mai direct, studiaza-ti limbajul corpului, adandoneaza singuratatea, daca tot timpul stai singur n-ai cum sa scapi de timiditate, zambeste mai des si nu in ultimul rand gandeste pozitiv iti spun din propria experienta pentru ca eu sunt o tupeista innascuta si asta pentru ca orice s-ar intampla sunt optimista