| AlinaToma a întrebat:

Cum putem arata ca 2 segmente sunt congruente dar doua unghiuri sunt congruente? va rog un raspuns cat mai repede! va rooggg. funda :

4 răspunsuri:
| IngerCazator a răspuns:

Buna! Segmentele sunt congruiente daca au aceeasi lungine> [ex. amandoua sa aiba 5 cm sau cat ai tu acolo] Unghiurile sunt congruiente daca au aceeasi masura> [ex. amandoua sa aiba 90 grade sau cat ai tu acolo]

| AlinaToma explică (pentru IngerCazator):

Nu asa stiu dar in scris nu stiu cum sa-ti explic ( nex: artati ca [AB] ESTE CONGRUENT SI NU AVEM NICI M ASURA LOR NICI RIGLA ETC

| Fotiniia a răspuns:

Prin congruenta de triunghiuri. big grin :03 :*

| Fotiniia a răspuns:

Prin congruenta de triunghiuri. big grin :03 :* funda?