| SmileAgain a întrebat:

Cum stim daca :
-avem 2 segmente congruente?
-2 triunghiuri congruente?
Si cum putem demonstra daca ele sunt congruente? [Nu prea m-am lamurit la orele de geometrie]. Cel mai explicit si mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Mihaii00 a răspuns:

Deoarece,,congluent'' inseamna egal, deducem ca doua segmente sunt congluente daca sunt egale.Doua triunghiuri sunt congluende daca, suprapuse, coincid.Pentru a demonstra ca doua triunghiuri sunt congluente, exista trei cazuri:1.LUL(latura-unghi-latura)unde trebuie sa arati ca 2 laturi si un unghi de la fiecare triunghi sunt congluente, 2.cazul ULU(unghi-latura-unghi)unde trebuie sa demonstrezi ca 2 unghiuri si o latura de la fiecare triunghi sunt congluente si cazul 3. LLL(latura-latura-latura) unde, cum cred ca iti dai seama, trebuie sa arati ca toate 3 laturile sunt congluente.Si daca profesoara nu prea explica bine ai nevoie de meditatii! Si eu din cauza profesoarei de mate, a trebuit sa fiu meditat.Iar acum, sunt OLIMPICbig grin

4 răspunsuri:
| Bogdan4688 a răspuns:

Congruente inseamna egale.In general despre 2 figuri geometrice plane, se spune ca sunt congruente daca prin suprapunere ele coincid.Acelasi lucru se poate spune si despre 2 triunghiuri daca putem aseza unul din cele doua triunghiuri pe celalalt astfel incat sa coincia vom spune ca cele doua triunghiuri sunt congruente.

| 21Ratio a răspuns:

Fie triunghiurile ABC și MNP. Ele sunt congruente dacă AB = MN, AC = MP și
BC = NP.

Fie segmentele AB și MN.
AB = MN, dacă lungimea segmentului AB este egală cu cea a lui MN.
AB = 5 cm
MN = 5 cm
=> AB = MN.

Pentru a dovedi că două segmente(sau două unghiuri) sunt congruente, le încadrăm în două triunghiuri a căror congruență poate fi demonstrată.
Adică: ai triunghiurile ABC și DEF, iar tu trebuie să demonstrezi că AC = DF. Bineînțeles, trebuie să știi cazurile de congruență!(LUL, LUU, ULU, LLL)
Atunci avem așa:
AB = DE
BC = EF
unghiul A este congruent cu unghiul D
unghiul B este congruent cu unghiul E
unghiul C este congruent cu unghiul F
=> AC = DF.

Baftă! happy

| Cosmin1122000 a răspuns:

2 Segmente congruente sunt 2 segmente care au acceasi lungime.2 Triunghiuri sunt 2 triunghiuri care prin suprapunere(unul peste celalalt) au acceasi lungimi la laturi... Sper ca te-am ajutat

| Ard_Andy_1998 a răspuns:

Poi: 2 segmente sunt congruente daca au exact acceasi lungime iar, in cazu triunghiurilor depinde si de triunghiuri daca este isoscel te vei ghida de ex dupa cele 2 unghiuri formate la baza ele vor fi mereu egale(triunghiul fiind issoscel) in mare depinde si de triunghi dar si daca este un triunghi oarecare le suprapui(unul peste altul) si laturile si triunghiul in sine trebuie sa fie egal cu celalt sper ca te-am ajutat happy