| Oαnα a întrebat:

Cum puteti descrie cuvantul "Iubire"?

Răspuns Câştigător
| sweet_1526 a răspuns:

Pai iubirea se simte nu se descrie>
parerea mea :d

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

O chestie dupa care alearga toti, si fiecare il minte pe vecinu` ca a prins pe Dumnezeu de un picior in prezenta lui/eioh go on

| Libelle a răspuns:

Despre cuvantul iubire pot zice ca e un substantiv comun, infinitiv lung al verbului `` iubi``, nr singural, gen feminin, nearticulat.
iar despre sentimentul iubire, deoarece cred ca la el te refereai...niciodata nu o sa poti spune suficiente lucruri, trebuie sa simti pe pielea ta, ca altfel oricine ti-ar explica nu ai sa poti intelege.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cel mai important sentiment, lucru, emotie din viata noastra.Aici este vorba si de iubirea fata de semenii nostri, fata de oameni si nu numai fata de jumatatea ta. Iubirea este vitala. Fara iubire un om nu poate trai normal.

| LexUTz a răspuns:

Pai sa descriu cuvantul? Cuvantul iubire este format din 6 litere, 2 consoamne 4 vocale si se desparte astfel: Iu-bi-re

Daca vrei sa iti descriu sentimentul, nu pot! Cine poate face asta inseamna ca nu a trait-o cu adevarat niciodata!

| Paula007 a răspuns:

IUBÍRE, iubiri, s. f. Faptul de a (se) iubi; sentiment de dragoste pentru o persoană de sex opus; relații de dragoste; amor, iubit1. ♦ Sentiment de afecțiune (și admirație) pentru cineva sau ceva. – V. iubi.

IUBÍRE ~i f. 1) v. A IUBI și A SE IUBI. 2) Sentiment de afecțiune față de o persoană de sex opus; dragoste; amor. 3) Atașament sufletesc (simpatie, prietenie, afecțiune) puternic față de cineva sau ceva. /v. a iubi

IUBÍRE s. 1. amor, dragoste, (înv. și reg.) iboste, (înv.) libov. (~ dintre doi tineri.) 2. v. iubit. 3. v. dragoste. 4. v. patimă.

Iubire ≠ ură

iubíre s. f., g.-d. art. iubírii; pl. iubíri

IUBÍ, iubesc, vb. IV. 1. Tranz. și refl. recipr. A fi îndrăgostit, a simți o mare afecțiune pentru o persoană de sex opus. ♦ Refl. recipr. A avea relații sexuale cu o persoană de sex opus. 2. Tranz. și refl. recipr. A ține extrem de mult la cineva sau la ceva. 3. Tranz. A-i plăcea să... – Din sl. ljubiti.

A IUBÍ ~ésc tranz. 1) (persoane de sex opus) A trata cu sentimente de dragoste. 2) A trata cu un deosebit atașament sufletesc. A-și ~ țara. A-și ~ mama. /

| virusake a răspuns:

Un sentiment mai special decat toate celalalte.batting eyelashes
Nu se poate descrie, trebuie trait. big grin

| virusake a răspuns:

@cataaa - clar smug

| anonima16 a răspuns:

Iubirea nu poate fi descrisa. Ea se simte! love struck

| cataaa a răspuns:

@virusake tu iubesti?

| cataaa a răspuns:

Asa sa faci. e un sentiment unic ♥

| warcraft a răspuns:

Ceva ce traiesti cu adevarat o data in viata

| Princedj a răspuns:

Sex rolling on the floor glumeam