| AndyAndruta a întrebat:

Cum reactioneaza parintii cand luati o nota mica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o tehnică și aicihee hee
Totul constă în "a ști" cum să le dai vestea!
Dacă-s puțin indispuși, e bine să amâni momentul...
Când sunt mai veseli, le oferi un scaun (la propriu!), ca să nu li se înmoaie picioarele, apoi le spui că ai primit și tu "unul".

Stai liniștită, nu te vor "ucide", e normal să se întristeze și să te muștruluiască puțin, altfel ai crede că sunt nepăsători în privința progreselor/regreselor școlare!
Oricum, părinții îți vor fi (mereu!) cei mai buni prieteni, ei te vor cearta, dar tot ei îți vor oferi mângâieri!

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E o tehnică și aici!hee hee
Totul constă în "a ști" cum să le dai vestea!
Dacă-s puțin indispuși, e bine să amâni momentul...
Când sunt mai veseli, le oferi un scaun (la propriu!), ca să nu li se înmoaie picioarele, apoi le spui că ai primit și tu "unul".

Stai liniștită, nu te vor "ucide", e normal să se întristeze și să te muștruluiască puțin, altfel ai crede că sunt nepăsători în privința progreselor/regreselor școlare!
Oricum, părinții îți vor fi (mereu!) cei mai buni prieteni, ei te vor cearta, dar tot ei îți vor oferi mângâieri!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Scuze, am dat "send" de două ori! Și, oricum, mulțumesc!winking

| zuumy a răspuns:

Daca nu dai funda nu iti zic.tonguetongue

| AndyAndruta explică (pentru zuumy):

Prea tarziu...dar totusi poti sa imi spui.

| DragosAlin a răspuns:

- Tata/mama am luat 4 la x.
- bai. de ce asa putin? Vezi daca nu inveti? De acum sa nu mai iei note asa mici bine?

Cam asa decurge la mine. bine. uneori mai urla dar cam atat laughing) oricum nu ii bag in seama happy

| AndyAndruta explică (pentru DragosAlin):

happy mda....nu e chiar mica nota la mine dar... oricum reactioneaza urat

| DragosAlin a răspuns (pentru AndyAndruta):

Pai de ce? Nu inteleg. eu sunt independent. stiu ca viitoru meu e in joc. dar nu mi se pare normal sa ma axez pe toate materiile. adica daca eu vreau sa ma duc la mate-info clar romana nu va fi o prioritatea (acolo am cele mai mici note). Probabil ca ai parinti care isi doresc ca fiica lor sa fie doar de 10 asa-i? Apropo, ce clasa esti?happy

| AndyAndruta explică (pentru DragosAlin):

La mine e invers iubesc romana dar clar nu imi place matematica.Si sunt cam micuta sunt abia clasa a 5a

| DragosAlin a răspuns (pentru AndyAndruta):

Eee. eu sunt a 8. in clasa asta...laughing)) Ce sa zic, ori te straduiesti, ori nu baga in seamahappy

| PunkyBrunette a răspuns (pentru DragosAlin):

Chair daca mergi la mate-info, romana o sa fie in contiuare o materie foarte importanta. Plus ca dai Bac.