| Ensem a întrebat:

Cum sa am un abdomen plat intr-o luna?
Funda,happy

6 răspunsuri:
| XanderLightBow a răspuns:

Ce poate fi mai placut decat sa te simti bine in pielea ta, si sa fii mandra de felul cum arati? Nu este foarte greu! Totul este sa gasesti dieta potrivita!

Daca apelezi la cura de slabire cu mere pentru a-ti detoxifica organismul poti pierde pana la 7 kg pe saptamana, dar numai daca esti suficient de perseverent si te tii de ea. Este foare posibil sa aiba efecte secundare (acnee sau dureri de stomac), insa acest lucru se datoreaza schimbarii stilului alimentar si in mod sigur nu o sa persiste.

Dietele pe baza de fructe nu numai ca revitalizeaza organismul, insa mentin si silueta. Acestea sunt doar doua motive pentru care dieteticienii recomanda fructe precum merele si lamaile in alimentatia zilnica. Sunt doua modalitati ideale de lupta impotriva bolilor, acum, in mijlocul toamnei.

Astfel, specialistii recomanda consumul merelor, sub forma de compot, cu foarte putin zahar, timp de trei zile consecutiv, excluzand orice alta hrana. Cura de mere are rezultate excelente impotriva inflamatiilor intestinului si pentru pastrarea unui ten cat mai curat. Merele crude sunt bune pentru ficat si intestin. Mancate seara, inainte de culcare, dau un somn linistit si odihnitor.

In continuare va prezint o serie de retete ce te vor ajuta sa slabesti cu ajutorul merelor.

Reteta 1

Aceasta dieta este recomandata pentru detoxifierea organismului.

In timpul acestei cure de slabire este aproape obligatoriu sa renuntati la bauturile racoritoare si sa va faceti timp pentru a va odihni mai mult.
Ziua 1 din cura de slabire cu mere:
Dimineata, la pranz si la cina incercati sa consumati numai mere.
Ziua 2 din cura de slabire cu mere:
Dimineata: 1 felie de paine integrala, 1 ou, mere
Pranz: gratar sau carne la cuptor plus o salată de legume usoara
Cina: mere
Ziua 3 din cura de slabire cu mere:
Mic dejun:, 2 mere plus un mic sandvis cu sunca
Pranz: salata din legume fierte – fara cartofi, peste fiert asezonat cu lamaie
Cina: lapte degresat cu cereale
Ziua 4 din cura de slabire cu mere:
Dimineata: mere
Pranz: salata verde asezonata cu zeama de lamaie, branza slaba in grasimi.
Cina: mere.
Ziua 5 din cura de slabire cu mere:
Mic dejun: un mic sandvis cu şunca plus un mar
Dejun: salata de verdeturi plus un morcov ras
Cina: mere.
Daca ati reusit sa respectati aceasta cura de slabire, in mod sigur o sa observati efectele benefice insa nu trebuie sa renuntati la stilul de viata sanatos si la cei 2 litri de apa zilnic.

Reteta 2

Prima zi:
Mic dejun: Mere.
Pranz: Mere.
Cina: Mere.

• Se consuma minim doi litri de apa pe zi!

A doua zi:
Mic dejun: Mere.
Pranz: Salata verde cu lamaie sau otet, branza cottage, putina sare, doi litri de apa pe parcursul zilei.
Cina: Mere.

A treia zi:
Mic dejun: O felie de paine integrala, o felie de sunca si un mar
Pranz: O salata verde mare cu morcovi si ceapa.
Cina: Mere

A patra zi:
Mic dejun: O felie de paine integrala cu o felie de sunca si un mar.
Pranz: Salata de legume fierte, fara cartofi, ton natural cu lamaie.
Cina: Cereale cu lapte degresat.

A cincea zi:
Mic dejun: Un mar, un ou prajit, o felie de paine integrala.
Pranz: O salata de legume crude, carne la cuptor.
Cina: Mere.

Rezultate:
• Mai intai se reduce circumferinta abdomenului si a taliei.

Recomandari:

• Evitati carnea de porc si grasimile dupa terminarea dietei deoarece stomacul ramane total curat
• Beti zilnic cel putin opt pahare cu apa
• Evitati bauturile racoritoare carbogazoase, chiar daca sunt dietetice
• Nu faceti exercitii fizice pe parcursul dietei si incercati sa dormiti cat mai mult.

Reteta 3

Avantajul acestei retete de slabit este ca ajuta la dezintoxicarea organismului.
In ziua intai:
Dimineata: mere.
La pranz: mere.
Seara:mere.
In timpul acestei retete de slabit se beau cel putin doi litri de apa plata pe zi.
Ziua a-II-a:
De dimineata: mere.
La masa de pranz: branza cottage, salata verde cu lamaie sau otet, putina sare, 2 litri de apa plata.
La masa de seara: mere.
Ziua a-III-a:
Dimineata: paine integrala (o felie), o felie de sunca si un mar.
La amiaza: o salata verde mare cu ceapa si morcovi.
Seara: numai mere.
Ziua a-IV-a:
De dimineata: o felie de sunca si o felie de paine integrala si un mar.
La amiaza: o salata de legume fierte,( evitati cartofii) si un ton natural cu lamaie.
Seara: lapte light cu cereale.
Ziua a-V-a:
De dimineata: un ou prajit in apa fiarta, un mar, o felie de paine integrala.
La masa de pranz: carne la cuptor si o salata de legume crude.
Seara: doar mere.
Avantajul acestei retete de slabit este ca veti scapa de pana la 7 kg. in doar 7 zile.
Mai intai se reduc centrimetrii din jurul taliei si al abdomeniului.
In timpul acestei retete de slabit trebuie sa consunati cel putin opt pahare cu apa, renuntati la bauturile racoritoare carbogazoase.
In timpul retetei de slabit cu mere nu faceti sport si incercati sa va odihniti cat mai mult.
Funda?

| Ensem explică (pentru XanderLightBow):

Sincer nu am avut chef sa citesc tot ce mi-ai dat. Frumos din partea ta ca ai vrut sa ma ajuti, dar ca un sfat: la urmatoarea intrebare la care vei raspunde, raspunde din ceea ce stii tu si merge. Asa pot cauta si eu pe net tot felul de diete. happy

| Cosmin86 a răspuns:

Nu facand abdomene, ignora sfaturile cu sute de abdomene pe zi, asa ajungi la supra-antrenament. Cu abdomene si ridicari de picioare ( pentru zona inferioara a abdomenului ) doar tonifici muschii, e ok si asta.

Pentru a arde grasimea ai nevoie de CARDIO : alergat, inot, bicicleta, etc.

Si ca dieta e destul de simplu, nr de calorii arse sa fie mai mare decat nr de calorii consumate, atata tot. Scade nr. de calorii zilnice, incearca cu mese dese si nu foarte consistente.

Nu-ti garanteaza nimeni ca fix intr-o luna ai abdomen plat, dar rezultatele se vor vedea treptat.

| amaliaamely a răspuns:

Pai de fiecare data inainte de masa sa bei un pahar cu apa...fa abdomene si mai multe exercitii.

| Mihai118 a răspuns:

Incearca cu multe exercitii (in special abdomene) si joging sa mai reduci cantitatea de paine pe care o mananci si sa nu mananci dupa ora 7... Dar asta nu garanteaza rezultatele dorite, de exemplu eu aveam 90kg la 1, 90 inaltime, am slabit 10 kg dar tot mai am putina burta pentru ca sunt grasimile asimilate in timp care nu se elimina, oricate exercitii ai face.

| staupescaun a răspuns:

Eu am fost la sala pentru trei saptamani si am un abdomen aproape plat, si aveam niste sunculite marisoare inainte.un picut de dieta, si foarte multe abdomene, eu faceam cate 300 pe zi.