Întrebare recomandată | AnonimaBi a întrebat:

Cum pot invata o lectie, dar fara sa invat mecanic?

49 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, eu fac rezumatul lectiei pe o foaie si leg toate lucrurile predate de profesor cu cunostintele mele generale pentru a retine mai bine happy

| Chαяtreux a răspuns:

O scrii pe o foaie mare, facandu-ti diferite scheme

| oOSaritaOo a răspuns:

Fă-ţi schiţă la lecţie sau dacă nu merge, copiezi. laughing

| cυρcαкє a răspuns:

Bună. happy

Păi să-ți spun metoda mea :

Îmi iau niște foi și un pix, citesc toată lecția de vreo 2-3 ori, și încerc să învăț cam câte o frază, sau două (pe rând), iar apoi după ce mi-a intrat cât de cât în cap, o scriu pe acea foaie. La sfârșit încerci să mai citești toată lecția de câteva ori iar apoi încerci s-o spui singur. A și. Nu uita să citești și sa repeți cu voce tare, să înveți într-un loc liniștit și bine oxigenat, să mai iei și pauze de aprox. 10-15 minute și să nu te gândești în altă parte, ci să fii concentrată pe lecție.winking

P.S : Dacă tot nu reușești să înveți, poți încerca MemoPlus. Am auzit că ajută, dar eu n-am încercat.

Succes.winking

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Indiferent cum ai învăţa tot aceeaşi lucru e.
Eu zic să înveţi nu să te întrebi cum să înveţi.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există trucuri magice pentru asta. Încearcă doar să înţelegi ceea ce citeşti. Nu toate chestiile predate la şcoală sunt folositoare, dar majoritatea au logică, dacă eşti atent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asa sunt si eu, pai scoate ideile principale si memoreaza-le! e usor.
Odata trenuia sa invat 42 de randuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Află cum să înveți mai bine de aici http://www.lecturirecenzate.ro/......-mai-bine/
Dacă aplici acest ghid cu perseverență, în scurt timp vei fi uimită de progresul pe care îl vei observa. Succes!

| stpu a răspuns:

Exista doua moduri:
1. Intelegi ceea ce scrie autorul/profesorul. Nu ai nevoie sa tocesti cartea, ci o citesti o data sau de doua ori, iar pe urma poti dezvolta singura ideile fara sa te ajuti de alte surse de inspiratie.
2. Inveti cuvantu cu cuvant.

Prima e cea mai grea, dar iti asigura un mare bagaj de cultura generala si de cunoastere.
A doua e pentru nota. Daca tii intr-adevar sa iei 10, atunci te vei chinui. Insa ce rost are o nota? Ce rost are sa-ti tocesti neuronii? Ce-l mai bine e sa inveti pentru tine, adica sa intelegi si sa-ti explici singura toate acele lucruri citite.

| Ana_4223 a răspuns:

Pai trebuie sa inveti logic,, iei fiecare propozitie in parte o citesti si incerci sa o reforrmulezi dupa ce ai inteles tu din ea, iar invatatul logic este mai bine retinut de creier decat cel mecqabic, si asta inseamna ca o sa o ai in memorie mai mult timp nu doar 1 saptamana sau mai putin

| diavolitadulce a răspuns:

Asociaza toate cuvintele, faptele si definitiile cu ceva amuzant din lumea de zi cu zi. iti va fi mult mai usor. asa fac si eu

| spy2o a răspuns:

Pai...eu unul toceam propozitie cu propozitie, repetam pana invatam tot. poti incerca altceva, ai auzit de memori vizuala? scrie pe o hartie ce ai de invatat si ceea ce nu reusesti sa inveti subliniaza/scrie cu alta culoare/fa un semn cv...Succes!

| BuGz a răspuns:

Citeste ceea ce vrei sa inveti!
BINE BINE DE TOT
si scrie ceea ce ai inteles pe o foaie / caiet si invata doar CEEA CE AI INTELES
asa nu vei invata mecanic ceea ce a predat profesorul(a)

| slowswag a răspuns:

Fa scheme sau scrie pe cartonase ideile principalewinking

| lizy12iul a răspuns:

Incearca sa intelegi ce spune in lectie si o sa iti fie mult mai usor

| Estera123 a răspuns:

Atunci incearca sa inveti schematic ori sa scrii de multe ori lectia pe foi.

| doinitsaandronic a răspuns:

Gandeste-te la ceea ce spui si gindeste la sensul propozitiilor, nu este normal sa inveti pe de rost ca pe urma nu-ti mai amintesti nimic

| The1smartiest a răspuns:

INveti logic atunci, faci conexiuni si corelatii. imaginatie vizual-mentala. nu toceala. toceala n ajuta decat p a 2 a zi..peste 3 luni nu mai stii nici o teorie, teorema sau ce vrei tu, nimic

| lucky_6605 a răspuns:

Pe fragmente logic

| Irinami21 a răspuns:

pai recunosc ca nu am incercat faza asta... dar am mai auzit de la multa lume -inclusiv profele mele- ca atunci cand inveti incearca sa citesti de vreo 2-3 ori si apoi sa incerci sa scrii pe o foaia ce ai inteles tu..si apoi dupa ce ai scris incearca sa pui in ordine ideile ca si cum ai inventa o proprie poveste- adica incearca sa o faci pe profesorul, gandeste ce fel ai preda tu laughing

| emiliaalexandra a răspuns:

Invata logic... Daca vrei sa inveti imagineaza-ti ceea ce vrei sa inveti...este mult mai usor

| AnonimaBi explică (pentru emiliaalexandra):

Si daca invat la romana cum pot sa-mi imaginez substantivul?laughing)

| DeutssDee a răspuns:

Logic`!winking

| FuwaFuwa a răspuns:

Incearca sa intelegi cea ce citesti si va fi usor ( asa fac si eu )

| Katherineeeee a răspuns:

Pai depinde... daca vrei la mate, trebuie sa faci exercitii; la materii precum biologia, geografia trebuie sa ai desenul/harta in fata si la restul... incearca propozitie cu propozitie iar apoi pune pe cineva sa te asculte, sau autodictare!
Sper ca te-am ajutat!

| GIRLBELIEBER a răspuns:

Pai trebuie sa ti cont si de ce retii in clasa depinde de stare cand ai chef de lectie si iti place materia poti prinde repede daca leai mai auzit vii acasa si incepi sa iti amintesti ce ai facut in clasa citesti de 2-3 ori lectia si incepi sa zici lucrurile de baza[care sunt mai importante] dar cel mai mult depinde de stare eu cand nu am chef d eacea ora sau ma plictisesc la ea sau ceva d egenu nu mai sunt atenta iar cand vin acasa sunt obosita si nu am chef de invatat ff mult conteaza atmosfera de langa tine si starea ta.Eu de obicei invat in ultima clipa invat in pauza si sa stii ca prind mai repede pentru c acasa mi se pare mai lunga lectia iar la scoala in ultima clipa de suspans mi se pare ff usoara trebuie s ainveti sa-ti faci un plan! SUCCES! big grin happy (Y)

| razboinicu2016 a răspuns:

Eu citesc de cateva ori apoi imi pun in minte intrebari la fiecare subiect(daca e o teza sau ceva mai important le si scriu de 3-6 ori)

| Paul1126 a răspuns:

Ca sa o inveti Trebuie sa cauti legaturi si sa cauti sa intelegi

| fluturas10 a răspuns:

Eu zic sa iti face scheme colorate(cu carioci, pixuri) pe foii...big grin daca inveti la biologie, gegrafie cauta imagini pentru lectiile respective pentru a asocia imaginile cu lectiile, si cu am spus prima data SCHEME COLORATE big grin sper ca ti-am fost de folos! tongue funda?

| bumblebee010 a răspuns:

O iei logic fragment cu fragment

| Volibear a răspuns:

Metoda mea. Inregistrez can citesc lectia apoi a ascult cand fac altceva gen ma joc la pc si opresc sonoru jocului si ascult lectia in timp ce ma joc.