| Noone28l a întrebat:

Cum să îi conving pe părinții mei să îmi dea alocația? Ei (părinții mei) spun că alocația nu trebuie să ajungă în mâna copilului, ci ea este pentru părinți, ca să-şi întrețină copiii. Totuşi, ştiu mulți copii care-şi primesc alocația şi o vreau şi eu. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Luisaa90 a răspuns:

Și eu am aceeași problemă, e cam greu să îi convingi pentru că îti spun că tot pentru tine o cheltuie si chestii din astea.
Ai incercat sa le spui ca poti sa te descurci singur din alocatie? Nu stiu daca poti, dar zic sa le spui ca esti pe cont propriu.
Stiu, cam aiurea, dar nu prea sunt sanse sa iti dea alocatia daca nu sunt mai "moderni"

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aimullah123 a răspuns:

Pai sincer, ei au dreptate. Au nevoie de banii aia dar tot pentru tine, nu isi cumpara ceva pentru ei. Daca vrei sa ai banii tai, mergi la munca in weekend sau cand ai tu liber, nu stiu. Daca muncestii, la banii aia nu se mai baga parintii. Nu au dreptul moral sa ti-i ia. Plus ca alocatia e mica, nu ai ce face cu ea. Dar la munca intr-o zi iei cat toata alocatia pe o luna big grin Intreaba-ti parintii unde poti sa mergi la munca.