| εʟεпα a întrebat:

Cum sa invat limba engleza usor si repede? Niste sfaturi? Funda and Vot.

6 răspunsuri:
| Larisa a răspuns:

Daca inveti cuvitele in opzitie, le retii mult l-ai usor.De exemplu dark-light,white-black,uggly-beatiful-etc, in rest multe filme si multa practica(vorbit, exersat accentuwinking

| unknow a răspuns:

Du`te la scoala, ai nevoie, am observat ca nu numai eng. trebuie sa o invetzi, nici romana nu o sti prea bine laughingwinking

| Ank02 a răspuns:

Buna.si eu am vrut sa invat engleza usor si repede si uite cum am procedat.sunt acele carti cu titulu, Engleza fara profesor`.mie chiar mi-a fost de folos. cand am timp liber o citesc fac exercitii...si asa cu timpul acumulez cunostinte. Daca chiar vrei sa o inveti ai putea incerca astfel!

| werewolf_2374 a răspuns:

Uita`te la muuulte filme si seriale in engleza, eventual cu subtitrare in engleza. inveti foarte usor expresiile cele mai uzuale
sau, asculta multa muzica in engleza. aici specific: muzica, nu zgomot. apoi cauta versurile pe vreun site si incearca sa le traduci. o sa vezi cate cuvinte vei memorasmug

| raducmustiuc a răspuns:

Din punctul meu de vedere nicio limba nu se poate invata usor si repede... Pentru accent si ca sa-ti dezvolti cat de cat urechea uite-te la filme fara subtitrare si in rest sunt pe la librarii pachete cu cd-uri si carte si minidictionar care te ajuta mult daca le urmezi cum trebuie... sper sa te ajute.

| ZuZuLiNka a răspuns:

Buna,sa stii ca nu prea poti sa inveti engelza atat de rapid.Adica,nu este ca si cum ai invata o poezie[si pana la urma, chiar si o poezie, daca este mare, iti trebuie 1-2 zile ca sa o inveti, depinde de fiecare]. Pentru a invata o limba straina ai nevoie de rabdare fiindca fii sigura ca daca incepi cu gandul:trebuie sa invat engleza cat mai repede", nu vei putea.Stii si tu, graba strica treaba.Eu cel putin, nu am putut sa invat engleza de la filme, insa m-au ajutat foarte multe melodiile de pe youtube, cautam o melodie iar langa ea adaugam"lyrics"[versuri]. Citeam versurile in engleza[melodia trebuie sa fie in engleza neaparat] iar apoi ma foloseam de dictionar sau de translatorul de pe google, scriam cuvantul pe care nu il stiam, primeam traducerea si scriam pe un carnetel.Incearca sa faci compuneri in engleza, propozitii si foloseste-te de cuvintele in engleza pe care le-ai notat intr-un carnetel inclusiv traducerea lor.Vei vedea cum iti vei imbunatati vocabularul considerabil.O alta sursa de unde am invatat engleza, si a fost cea mai importanta a fost scoala.De la ore, pentru ca am avut si am in continuare o profesoara foarte buna de engleza.Tu procedezi cum crezi ca este mai bine, daca stii ca ai o memorie foarte buna poti invata engleza si din filme, dar pentru asta ai nevoie de pasiune[sa iti placa engleza ] iar apoi sa aflii si pronuntia cuvintelor, fiindca degeaba stii sa le scrii daca nu stii sa le citesti[sa vorbesti in engleza]. Sper ca te-am ajutat