| ForbiddenLove a întrebat:

Cum sa invat mai usor la geografie? maine dau test din carpatii orientali, meridionali si occidentali si depresiunea colinaara a transilvaniei.

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Deci apuca-te de acum.nu mai sta pana diseara. apuca-te si invata, ia-le pe rand nu toate odata.si incepi cu orientalii, si retii mai intai caracteristicile si de unde pana unde tin. apoi cele trei grupe, si limitele.nu te stradui prea tare sa retii altitudinile ca e greu.si asa faci cu toate, mai intai caracteristicile apoi subdiviziunile.
si inveti ceva, repeti apoi mai inveti.si apoi le repeti pe amn2 de le-ai invatata, ca altfel uiti.
si dimineata trezeste-te cu o ora mai devreme ca sa iti amintesti. dimineata iti intra mai bine-n cap
aaa si fa o schema la ce ti-a predat in clasa, apoi te uiti pe harta.

| Nicoleta a răspuns:

Cel mai bine e cu harta/atlasul in fata

| Rosemarie a răspuns:

Nici mie nu`mi place geografia. Dar` eu imi iau un caiet si scriu pe el inca o data lectia predatain clasa. o recitesc de cateva ori. apoi o iau pe fragmente.

ex:1. Carpatii Orientali [apoi ii repet de 3`4 ori cat este nevoie]

2.C.Meridionali [ii repet de 3`4 ori cat este nevoie, apoi iau C. O si C. M la un locon the phone

3.Trec la C. Occidentali si fac la fel. Iau toate 3 categoriile de la cap la coada pana le retin apoi trec la depresiunichatterbox si altele.happy

Recitesc lectia de 2 ori si [eu fiind foarte superstitioasa] dorm cu caietul sub perne, iar inainte sa dorm ma gandesc la lectie pentru a o visa.thinking [cele mai des sunt cosmarewhistling pentru` ca urasc geografia]. Dimineata mai citesc o data lectia, iar la scoala inainte de test ma uit putin printre randuri., iar cand ma asculta/dau test iau mereu nota mare:*

Sper sa te fi ajutathappy

| snowflake a răspuns:

Wow, niciodata nu mi-a placut geografia laughing
cum sa inveti mai usor?
pai tongue
pasul unu : inchide calculatorul big grin
pasul doi : odihneste-te o ora
pasul trei : incearca sa te concentrezi, gandeste-te ca la o admitere, incearca sa demonstrezi ca esti cea mai buna tongue

mult succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti...intro zi in care u esti linistit stai in camera u si asculta muz linistitoare dar in acelasi timp sa si citesti lectia ...merge am experimentat

| Georgiana_7421 a răspuns:

Mda...si eu am dat test la geografie din toti carpatii si pot zice ca m-am descurcat bine ca am luat 9.am luat fiecare grupa am invata-o usor si cu calm si dupa ma asculta cineva si tot asa...mult succes