| Yoyolovesblue a întrebat:

Cum sa pun la punct un baiat super-nesimtit? Adica, vreau sa spun cu adevarat nesimtit, care vorbeste vulgar, raneste fara sa ii pese ca o face, face glume pe seama TUTUROR, uneori "face misto" si de fata de care ii place. Treaba e ca daca ar fi fost doar prost m-as fi descurcat, doar ca e foarte smart tipul m nu in genul super tocilar, in felul in care iti raspunde foarte inteligent la orice cuvintel si nu il pot ataca deloc.Pentru orice replica de-a mea el mai are una si mai grozava permanent si m-am saturat sa-mi puna porecle care ma deranjeaza si sa vorbeasca atat de vulgar ( sunt obisnuita cu injuraturile, dar el le intrece pe toate). Si mai e canu il deranjeaza nimic la el si nu il pot combate cu nimic. Ajutati-ma sa ii spun ceva care sa il faca sa ma lase in pace si care sa il faca sa ma respecte el pe mine nu eupe el de teama ca ma jigneste sau ceva.

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Incearca sa descoperi de ce face glume pe seama altora de ce vorbeste vulgar, de obicei ironia, sarcasmul(fie el si vulgar) este un sistem defensiv, se apara prin asta. Incearca prin stipulari/ speculatii sau daca il cunosti pe baza informatiilor de ce se comporta asa, o familie dezbinata, o pierdere in copilarie a ceva drag etc. Referitor la deranjat, trebuie sa il deranjeze trebuie sa fie ceva ce il deranjeaza ceva despre el care sa nu vrea sa vorbeasca si sa ii sporeasca misto-urile. Fii si tu nesimtita si sarcastica si in acelasi timp incearca sa-l descosi, sa-l enervezi incercand " sa-l ajuti" sa vezi/afli de ce are nevoie de ironii in relatiile cu oamenii. Raman la premisa ca misto-urile reprezinta un mecanism de auto-aparare psihic.

| Yoyolovesblue explică (pentru M25M):

Pai stiu ca i-a murit tatal la 6 ani.

| M25M a răspuns (pentru Yoyolovesblue):

Stiu cum o sa sune dar poti folosi asta impotriva lui. Important este sa nu fii ca el nesimtita sa faci misto de faptul ca a murit tacsu ci sa incerci sa te apropii de el sa creada ca incerci sa-l ajuti. Este posibil ca acest lucru sa-l fi schimbat dar totusi ironiile misto-urile nu o sa-i aduca tatal inapoi. Ma gandesc ca probabil nu a avut pe cineva care sa il faca sa se simta protejat, in siguranta, de aici a adoptat aceasta tactica de a relationa cu oamenii.
P.S. Ce face el fata de ceilalti poate sa insemne si frica sau nesiguranta, lipsa de incredere de sine de asta incearca sa denigreze imaginea celorlalti. De asemnea (in general, valabil la toti oamenii) poate sa faca misto de altii pentru a uita de propriile imperfectiuni fizice si morale.
Sper ca premisele acestea sa te ajute sa il potolesti. Tu il cunosti mai bine deci vei identifica o modalitate de a-l face sa se schimbe, cine stie poate chiar a-i sa-l ajuti.

| Yoyolovesblue explică (pentru M25M):

Thanks.

5 răspunsuri:
| MadeleineMadeMady a răspuns:

Ai putea sa il ignori daca el se baga in seama cu tine ignora-l pur si simplu daca vede ca nu ii dai atentie o sa inceteze sa te mai sacaie.

| Yoyolovesblue explică (pentru MadeleineMadeMady):

In primul rand suntem prieteni, in al doilea rand asa face cu absolut toti prietenii lui, chair si cu fata de care ii place, in al doilea rand daca nimeni nu are curaj sa il puna la punct o fac eu, in nici un caz nu il ignor pentru ca face si mai rau, multumesc oricum de sfat, apreciez.