| Nonameandnozone a întrebat:

Cum sa renunt la taiatul pe maini? Va rog, ajutati-ma. Multumesc mult.

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Trebuie intai sa iti gasesti o alta metoda de descarcare a furiei, frustrarilor sau angoasei, una care nu este autodistructiva, cum ar fi lovitul unui obiect (o perna, de exemplu), plansul, exprimarea a ceea ce simti in scris (poti rupe apoi hartia respectiva, ii poti da chiar foc, daca stai la casa), poti asculta muzica potrivita starii tale de spirit etc. De cele mai multe ori, este foarte dificil sa reusesti sa renunti la asemenea obiceiuri din prima, asadar, nu iti face probleme daca esuezi de cateva ori pana sa reusesti sa renunti definitiv. Daca doresti sa incerci sa renunti deodata, cea mai eficienta metoda (din propria experienta; e posibil sa functioneze sau nu in cazul tau) este sa arunci toate obiectele cu care obisnuiesti sa te ranesti, astfel incat sa nu iti mai fie la indemana atunci cand nu te simti bine. In final, daca iti doresti intr-adevar sa renunti la acest obicei, vei reusi, chiar daca nu din prima.

| OnuOnulică a răspuns:

Gândeşte-te că îţi faci rău singur şi o să regreţi pe viitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Inainte sa faci asta gandeste-te daca merita.
De obicei o persoana care se taie pe maini are probleme sau trece printr-o depresie. Tu trebuie sa depistezi problema de la care a inceput tot si sa gasesti si alte metode de rezolvare. Nu o sa rezolvi nimic daca te tai pe maini, ba chiar inrautatesti lucrurile.
Gandeste logic. Trebuie sa infrunti problemele, nu sa le lasi sa te doboare.
Si daca nu ai nimic si a devenit doar un simplu obicei, imagineaza-ti cum ar fi fara sa te tai pe maini si gaseste alte lucruri de facut cu care sa-ti ocupi timpul.
Sper ca te-am ajutat.

| Ritsuko a răspuns:

Trebuie sa scapi de aceasta problema.Am avut o prietena care a scapat de asta prin urmatoarele:

1.Te gandesti la ce ar zice parinti tai.Asta te va face sa te gandesti ca e GRESIT!
2. Tine-te mai mult pe langa prieteni in caz contrat fa-ti unii.
3. Ocupa-ti timpul cu activitati in asa fel in cat sa nu te mai gandesti sa faci asemenea prostii.
4.Gandeste-te la ce beneficii ai daca faci asta.
5.Ar trebui sa te gandesti ca numai poti avea un job care implica a fi in Politie adica nu ai voie cu semne de acest gen.
6.Recapituleaza.
7.Traieste!
8.Bafta!

| FaraSareDoi a răspuns:

E o idioțenie totală!
Înțeleg prin ce treci pentru că și eu am tone de momente de depresie și chiar mă gândeam la încetarea vieții.
Dar nu ajută cu nimic să te tai. Tot tu simți durerea, ba chiar dublă. Atât pe interior, cât și pe exterior.
Fă ceea ce îți place. Uită de oamenii care te fac să te simți așa.
Când mă simt rău, îmi pun căștile în urechi la volum maxim și încerc să uit de tot.

| Happy4you a răspuns:

Buna, happy
Sfatul meu este ca de fiecare data cand iti vine sa faci asta sa te abtii si sa faci altceva.
De exemplu eu imi rodeam unghiile si cand imi venea sa fac asta mestecam o guma si nu ma mai gandeam la nimic.
Sper ca ai inteles la ce m-am referit.
Succes!

| Nonameandnozone explică:

Multumesc foarte mult tuturor, prieteni. Chiar va multumesc din suflet si voi urma aceste sfaturi.