| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de timiditate? Am aproape 16 ani si inca sunt foarte timida si ma simt ca si cum nu pot avea prieten.Adica toate colegele mele vorbesc despre prietenii lor, iar eu stau acolo si sufar in tacere ca n-am prieten.Cand trec pe langa un baiat care-mi place, n-am curaj sa ma uit in ochii lui si nici sa vorbesc cu el si ii invidiez pe altii care-s mai indrazneti, chiar daca n-o arat mai niciodata.Sunt prea timida si asta ma omoara, nu-mi place deloc crying Vreau sa scap de timiditate dar simt ca nu pot desi parintii mei incearca sa-mi dea incredere in mine dar pur si simplu simt ca nu ma pot schimba crying Ce pot face ca m-am saturat sa ma simt singura sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna Ana! Timiditatea este o problema psihologica cu care toti ne intalnim la un moment dat. Este normal sa fii timid cand esti copil sau adolescent pus in fata unor situatii noi. Intrebarea este cand devine timiditatea anormala?
Ei bine, timiditatea nu se mai incadreaza in normal atunci cand persoana respectiva manifesta o frica de a interrelationa cu cei din jur. Timizii au o stima de sine redusa, se gandesc mereu ca daca vor face acel pas s-ar putea sa esueze.Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este să crezi mai mult în tine și să fi stăpână pe ceea ce faci.
Gândește-te că timiditatea te va face să îți pară rău pentru că nu faci sau nu spui anumite lucruri. Tocmai pentru că nu îți place spune Stop timidității și pune-ți o altă mască care să devină reală.
Ai putea scăpa prin principiul " Ea de ce poate să fie altfel și eu nu". Încercând să fi mai degajată și mai extrovertită încet, încet vei scăpa de timiditate. Simți că nu poți avea prieten pentru că nu ai încredere în tine, dar există o soluție și pentru asta, iar asta nu trebuie să te facă să fi invidioasă pe prietenele tale.
Iar faptul că ai avut curajul să ne împărtășești acest lucru aici este un pas mare pentru a scăpa de timiditate. Nu uita că și stima de sine are un rol important aici! Fi încrezătoare în tine și totul va fi bine. Sper să-ți fie de folos ceea ce ți-am scris.

1 răspuns:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Asta e firea ta, schimbari mari de pe o zi pe alta nu se pot face. E o vorba, trebuie sa te simti bine in pielea ta sa te obisnuiesti cu asta pentru ca asta esti tu.Nu trebuie sa le invidiezi pe prietenele tale care vorbesc despre prietenii lor pentru ca in momentul in care se vor desparti de ei nu cred ca ai vrea sa fii in locul lor.Vei gasi si tu omul care sa te inteleaga si pe tine asa cum esti tu stai linistita nu se termina maine lumea.Trebuie doar sa ai mai multa incredere in tine, adica nu te gandi ca, ceva rau se poate intampla daca intri in vorba cu baiatul respectiv. O simpla discutie nu omoara pe nimeni.La asta sa lucrezi putin, la increderea in tine si gandeste-te ca asa cum aici ai putut scrie ce ai scrie ce te-ar opri sa vorbesti la fel de deschis si real? Timpul le face pe toate stai linistita, disperarea duce intotdeauna la rau deci stai linstita.Bafta!