| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi fac curaj sa ma injunghii? Nu e nicio caterinca deci va rog sa luati in serios ca n-am chef de glume..Simt ca nu mai are rost sa traiesc desi vreau asta dar imprejurimile ma fac sa nu-mi mai doresc..trec printr-o perioada mai grea si nimeni nu ma intelege,toti dau vina pe mine desi nu e vina mea si nu vor sa asculte si ce am eu de zis, sunt singur nu am prieteni si toate de la un timp imi merg prost. tata e plecat din tara si eu nu mai suport simt ca mor pe dinauntru si daca nimanui nu-i pasa de mine si nu ma intelege nu cred ca le-ar pasa daca m-as injunghia..sincer nu vreau sa mor imi iubesc viata dar am ajuns la un impas si nu mai pot urca inapoi..nu mai rezist.

10 răspunsuri:
| soraGrime a răspuns:

LINISTESTE-TE! Cea mai usoara solutie nu este intotdeauna cea eficienta! Toti trecem prin perioade nasoale in viata, pentru ca, in fapt, ASTA inseamna sa traiesti- sa treci prin toate tipurile de stari. Fara vremuri urate crezi ca ar mai exista fericire? Crezi ca ar mai fi ceva special la ea si crezi ca ar mai cauta-o cineva? Viata e plina de urcusuri, coborasuri, lectii, chiar daca la inceput lucrurile nu au sens. In timp vei vedea ca orice lucru care se intampla are rostul lui si va avea un rezultat in viitor. Toate lucrurile care ni seintampla au rostul de a ne face sa capatam experienta si sa ne testeze limitele. Si, fie vorba intre noi, doar oamenilor puternici le sunt date perioadele foarte grele, pentru ca ei pot trece peste ele. Eu am incredere in TINE ca esti puternic si ca poti sa treci peste orice! Fa-ti curaj sa traiesti!

| Rebecca123 a răspuns (pentru soraGrime):

Iti multumesc mult pentru toate cuvintele frumoase si pline de sens..ai dreptate in totalitate. Si am spus si eu mai sus, imi iubesc viata pentru ca numai una am si nu vreau sa mor dintr-o prostie dar nu stiu cum sa trec peste aceasta greutate din viata mea..nimeni nu ma intelege si singura nu prea vad cum as reusi..perioadele grele se tin in viata mea de ceva vreme cam indelungata si nu am scapat inca de ele..nu am nevoie de psiholog pentru ca sunt stapana pe mine si stiu ca moartea nu este o solutie dar ce as putea sa fac? daca lucrurile care mi se intampla acum vor avea un impact si mai negativ in viitor si nu unul bun?

| anonim_4396 explică (pentru Rebecca123):

Daca nu vrei sa vorbesti cu un psiholog (e clar ca ai nevoie, chiar daca tu zici ca nu), gandeste-te macar sa vorbesti cu o persoana care crezi ca ar putea sa iti dea niste sfaturi bune.
Nu stiu ce probleme ai, dar stiu sigur ca nu-s un motiv sa renunti la viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu meriti sa-ti provoci o asemenea durere! Renunta sa te mai gandesti la asta, nu duce la niciun rezultat, doar acela de a te chinui singur. Incearca sa te inveselesti, gandeste-te la tine si nu uita ca oamenii mereu vor incerca sa te distruga. Pana la urma, trebuie sa-ti accepti viata si s-o infrunti.

PS: Sa stii ca sunt dispusa sa te ascult! (esti anonim, nu stiu cum vom face, dar sper sa gasim o solutie).

| CristinaSNC a răspuns:

Heei happy. Nu trebuie sa faci asta! Da dovada de CURAJ si infrunta viata asa cum e ea. Crede-ma ca am avut situatii in care am crezut ca nu mai apuc a doua zi si abia atunci am realizat cat de importanta e viata si cate lucruri mai aveam de facut. Dumnezeu ti-a dat cel mai frumos cadou : VIATA, tu de ce il refuzi? Dumnezeu nu iti da mai greu decat stie ca poti tu sa duci. Deci daca acum treci printr-o situatie dificila el stie ca poti sa ii faci fata happy! Plus, sinuciderea este un PACAT! Prin sinucidere iti dai sufletul celui RAU. Vrei sa ajungi in IAD in chinuri? De ce nu vrei sa traiesti frumos aici pe pamant facand fa[te bune si fiind o persoana buna cat iti este dat, iar apoi sa mergi in RAI pentru o eternitate lipsita de griji si bucurie, acolo nu e nici un fel de greutate happy.
Spune-mi te rog ca renunti la gandul tau happy. Gandeste-te numai cate vise mai ai sa iti implinesti, cate mai ai de facut. VIATA MERITA TRAITA ORICAT DE GREA AR FI!

| SushiSash a răspuns:

Hei,stiu ce simti.Si mie mi s+a intamplat, dar stiu un lucru sigur:am venit pe lume cu un motiv.Un motiv important. Tata a rata din cauya apendicitei o cariera stralucita de fotbalist la echipa steaua, si asa a cunoscut+o pe mama si am aparaut eu. Daca nu facea tampita aia de apendicita probabil ca acum era plin de bani, dar nu este.Este un om normal.Cand mi+a venit in cap sa ma sinucid mi+am zis:La naiba! Lumea are nevoie de mine! Si mi+am dat seama de chemarea mea. Vreau sa devin scriitoare.Cine stie? Nu degeaba am aparut! Sunt suta la suta sigura ca contey pentru univers.La fel ca si tine. daca vrei, putem vorbi pe privat cu privinta la tine. Poate ai nevoie doar de cineva care sa te inteleaga, si eu ma pricep la asta.Haide,vorbesc serios, daca nu ai murit inca, raspunde+mi, si te voi asculta.Nu uita ca nu degeaba te+ai nascut.Nu existe accidente.Este o provocare.Raspunde+mi si iti jur ca voi face tot ce pot ca sa te ajut.Pentru ca tu conteyi foaaaarte mult, chiar daca nu vezi.Trebuie doar sa ti se limpezeasca gandurile.Toate bune, si nu uita ca astept un raspuns! happy

| Calypso1234567890 a răspuns:

Cati ani ai? probabil toti ne-am gandit la asta macar o data in viata insa trebuie sa te gandesti la persoanele care ti-ar simtii lipsa.Chiar daca acum nu te intelege nimeni, nu trebuie sa iti iei viata.E doar un impas, cum ai zis si tu, trebuie sa treci peste iar dupa iti va fi mult mai usor.Eu eram intr-o depresie din cauze similare, insa am gasit o fata si am vorbit pe whatsapp, usor usor ea m-a scos depresie.Inainte de a face un pas ca asta gandeste-te la avantaje si dezavantaje, la cine sufera dupa tine, chiar daca in momentul asta ti se pare ca nu da doi bani pe tine.Gaseste o persoana cu care sa vorbesti deschis, fie ea si straina. Ocupa-ti timpu cu ceva ce iti place mult sa faci.kissTake care

| Calypso1234567890 a răspuns:

Ne poti spune ce te deranjeaza cel mai tare? poate te putem ajuta. daca vrei sa vorbesti despre toate astea detaliat da-mi mesaj in privat sau numarul tau de telefon pentru whatsapp.acolo sunt mai activa. daca imi spui ce si cum, te pot ajuta.

| Pinkrainbow100000 a răspuns:

In primul rand... Sinuciderea nu este o solutie! Si eu am vrut la un moment dat sa fac treaba asta! Crede-ma! Cei mai puternici rezista pana la sfarsit! Te cred ca ai multe greutati si chestii dar, gandeste-te putin : tatal tau va fi foarte dezamacit de tine! Pupiciiii

| alexutzzza18 a răspuns:

Atunci daca iti iubesti viata, de ce vrei sa mori? Argumentele tale se cam bat cap in cap, nu crezi? Ai greutati? Gandese-te la altii care nu au un acoperis deasupra capului, sunt batuti si flamanzi si eventual stau pe sub poduri drogandu-se. Eu iti sugerez sa te mai gandesti inca o data la ceea ce spui si ce vrei sa faci, pentru ca nu e ok. Du-te si vorbeste cu cineva, cu un profesor, un doctor. Niciodata nu exista NU POT. Exista NU VREAU. Numai TU poti sa te scoti din starea asta. nimeni altcineva. Viata e frumoasa. Crezi ca totul e roz? Cu totii avem probleme, stai linistit. poate chiar mai grave decat ale tale. Fii puternic si treci peste orice! Moartea nu e o solutie!