| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa vorbesc cu baiatul pe care il plac? El este foarte timid si chiar nu stiu cum sa fac o conversatie in care sa fie raspunsuri mai lungi decat "da", "nu" sau "bine". Mi-e asa si sa ma bag in vorba cu el numai eu pentru ca ma simt ca o disperata. Vreau raspunsuri din perspectiva băieților timizi sau fetelor carora li s-a intamplat ceva de genul. Mersi anticipat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ena_Maryo_2000 a răspuns:

Dacă se înroșește, dacă râde la glume, sau vorbe fară noimă sau râde la vorbele tale normale este foarte posibil să te placă. Adică doar nu face asta degeaba, din câte înțeleg eu, sunt foarte foarte puține șanse să nu te placă, e destul de clar că te iubește, nu place, că dacă te place poate să te placă și ca prietenă, dar nu prea e cazul.
El are multe șanse să se simtă confortabil în prezența ta, chiar mult din câte am citit. Nu are de ce să nu se simtă din moment ce râde la orice. Se vede că și el vrea să stea cu tine. Ca să-l faci mai confortabil cu tine, păi nu știu ce ai putea face. El e deja este confortabil, eu zic că nu mai merge mai mult, dar poate mă înșel, dar nu văd altceva mai bun...
Acum vine partea mai grea. În mod normal, băieții fac primul pas, dar în cazul asta nu e cazul să aștepți, du-te la el, orice ar fi, spune-i că îl placi și vezi dacă și el te place. Dar să-i spui că "îl iubești mult de tot și că îl iubești așa cu este, timid. Timiditatea îl va costa în viață deci să fie mai curajos. Spune-i că cu tine poate discuta orice și că îi vei fi alături orice-ar fi.
DACĂ SPUI TOTUL AR TREUI SĂ SE REZOLVE!
El este așa dintr-o cauză nasoală, deci încearcă să nu-l pui într-o postură proastă, nu zic asta ca să te superi că zici că zic de tine că nu știi să-i vorbești frumos acelui băiat, zic doar să ai grijă. Deci du-te, ai grijă la ce spui, să-i cam așa cum ți-am zis mai sus să-i spui și va fi totul ok. Mai bine spune-i tu cu vorbele tale, dar pe baza de sus. Orice ar fi, du-te, spune-i cu cuvințelele tale TOTUL, CĂ ÎL PLACI ETC. DACĂ TE DUCI VA FI BINE.
NU-ȚI FĂ MONOLOGUL, TOTUL TREBUIE SĂ VINĂ DE LA SINE!
SPER CĂ ȚI-AM FOST DE FOLOS! BAFTĂ ÎN CONTINUARE ȘI NU UITA, DU-TE ȘI ÎNCEARCĂ SĂ-ȚI REMEDIEZI VORBELE CÂND SPUI DE TIMIDITATE ȘI SPUNE-I CE SIMȚI TU PENTRU EL!
Eu îți voi fi mereu alături când ai nevoie, dacă vrei. Dacă vrei... Trimite-mi mesaj când mai ai nevoie de ajutor, sau mai bine felicitare, că merge, pe mesaj nu prea...
Încă o dată MULT NOROC!;-)

| Ena_Maryo_2000 a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Iar dacă nu te simți în stare încă, mai așteaptă, nu te du acum, mai stai un pic, cel puțin două luni, sau o lună jumate zic, nu te du acum că eu zic că va fi ciudat puțin. Tu contiună să faci glume etc. și când vine timpul, Răspunsul DECISIV, DU-TE. Așteaptă cel puțin două luni, nu mai puțin, tu cum ai vrea?
Să mă mai ți la curent dacă vrei, vreau să văd cum te mai pot ajuta...îmi place să ajut astfel de oameni. La nevoie, vă ajut cu multă plăcere. Deci baftă și aștept noutăți sau detalii mai multe.;-)

6 răspunsuri:
| Juper a răspuns:

Si eu am fost timid trimite i un mesaj cu ce simti si o sa stie el ce sa faca succes

| Ena_Maryo_2000 a răspuns:

Pãi, dupã pãrerea mea, ar trebui, zic şi eu, sã vorbeşti cu el despre situaţia asta şi sã vezi ce poţi face ca sã nu mai fie timid.
El ştie cã tu o placi, dar el te place?
Dacã te place abordeazã o discuţie de genu ce ţi-am zis mai sus, dar cu cap, ca sã iasã ceva bun...
Dacã nu ştii, pãi, pff..., ar trebui sã vezi dacã te place mai întâi, ca sã faci pasul doi, ţi-am zis mai sus. Zici totul într-o conversaţie, cã îl placi şi (sã zici cumva ca sã nu-l jigneşti, nu cã il jigneşti pe faţã, zic asta cã nu stiu cum e şi s-ar putea sã ai surprize neplacute din partea lui) sã-i zici cumva sã nu mai fie aşa timid, încurajeazãl, din astea.
Deci, pe scurt vorbeşte cu el orice ar fi despre TIMIDITATE. Dar sã-mi spui cum eşti tu cu el, simpli prieteni, etc.
Sper cã ţi-am fost mãcar puţin de folos!;-)
BAFTÃ!

| devilshelp a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Pai ne-am cunoscut de 2-3 saptamani si nu sunt chiar 100% sigura daca ma place. se uita la mine din cand in cand, rade mereu la glumele mele chiar daca unele nu sunt amuzante, zambeste mereu si ii strălucesc ochii sau se înroșește cand vorbesc cu el si mai multe chestii de genul. chestia e ca nu prea vorbim asa mult, nu stiu daca am schimbat 10 replici de cand ne-am cunoscut. eu incerc sa fac glume, iar el se înroșește si zambeste. si din cauza asta nu stiu cum sa il fac sa fie mai confortabil in prezenta mea

| devilshelp a răspuns (pentru devilshelp):

Aa si el nu stie ca il plac, cel putin asa cred

| Ena_Maryo_2000 a răspuns:

Nu-s foarte timid dar tot pe-acolo :-)