| Cornelutz a întrebat:

Cum scap de cosuri? Am folosit un produs numit Aknesol dar vreau niste remedi naturale. Adica vreau sa-mi spuneti ce nu ar trebui sa mananc, si niste remedi, nu conteaza ce fruct sau ce leguma, doar spuneti-mi ce sa folosesc ca sa-mi treaca urgent. Daca imi spuneti si ceva care are efect rapid dau funda.

Răspuns Câştigător
| RosaL a răspuns:

Remedii naturale
1) Suc de castravete
Castravetele se zice ca ar contine 99% apa. Dar si 1% poate face diferenta, asa ca stoarce leguma pe un disc demachiant si aplica cu incredere. Calmeaza si reduce inflamatia.
2) Coaja de portocala
Amestecata cu apa, coaja de portocala iti curata fata de cosuri.
3) Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.
4) Otetul alb :
Exista un motiv pentru care multe din produsele pentru fata sa aiba un miros amar-acid.Aciditatea din otet poate dizolva de fapt puroiul intr-o clipita.Din moment ce puroiul este acela care determina umflarea cosurilor si normal un aspect nu tocmai placut pentru toata lumea, cosul se va reduce de indata ce puroiul este eliminat. Puneti pe o bucata de bumbac otet si apoi pe cos.
5) Pasta de dinti :
Utilizati tipul non-gel. Puneti pasta de dinti pe varful degetului si aplicati peste cos.Pasta de dinti,stim ca se usuca peste noapte, astfel reduce inflamatia cosului, de asemenea e valabil si pentru puroiul la un cos mai insistent.
6) Clatirea fetei cu apa sarata si calda indeparteaza sebumul in exces, care contribuie la extinderea acneei.
7) Tamponarea tenului cu vata umezita in otet de mere va reduce imediat inflamatiile provocate de acnee.
Incearca... Sper sa te ajute.
Fundahappy

1 răspuns:
| 01Bebe a răspuns:

Buna! Eu folosesc masca de banane si miere de albine. aplici masca pe fata si lasi aproximativ 40-60 minute api o indepartezi cu apa sau un prosop umedbig grin...la mine functioneaza...incearca si tu!