| EuGeNiEcUfRiSkA a întrebat:

Cum se afla aria unui romb, daca stim perimetrul si o diagonala? am nevoie de un rasp cat mai repede... fundita:*:*

Răspuns Câştigător
| Crisis a răspuns:

Din perimetru, latura= perimetru pe 4. Diagonala o imparti la 2 [de exemplu daca stii diagonala BD si intersectia diagonalelor e in O, BO=BD]. Faci pitagora in triunghiul AOB ca sa aflii AO. Diagonala AC e AOx2. Aria rombului este AOxBD. :d

1 răspuns:
| DreamingAloud a răspuns:

D1 ori d2 supra 2 = BD ori Ac supra 2 = AD ori Be = AD ori CF
l la patrat sin A ( ti-am scris cu ori, supra... pentru ca nu stiu cum sa pun linia de fractie sau inmultit )