| ema4ka a întrebat:

Fiecare diagonala a unui romb se mareste de 2 ori. De cite ori se mareste aria lui?

Răspuns Câştigător
| Iwanttotellyou a răspuns:

De 4 ori. A=d1*d2/2. Incearca sa dai valori fiecarei diagonale si vei vedea

| ema4ka explică (pentru Iwanttotellyou):

Dar ce valori pot sa-i dau diagonalelor ca sa obtin 4? spune-mi te rogg mult

| Iwanttotellyou a răspuns (pentru ema4ka):

Ex: d1=7 d2=5, A=17, 5 SI DACA LE MARESTI DE 2 ORI VA FI d1=14, d2=10, atunci A=70. Si ca sa afli de cite ori impartesti 70/17, 5=4

| ema4ka explică (pentru Iwanttotellyou):

Fiindca mi-ai rs 1 primesti fundita

7 răspunsuri:
| ema4ka explică:

Imi spuneti va rog cum pot rezolva problema? mesc

| Iwanttotellyou a răspuns:

... dar fundita?

| denisaxd15 a răspuns:

Pai aria rombului = d*d/2 deci aria de 4 ori se mareste

daca ai diagonala=2 aria=2*2/2=2happy
daca se mareste de 2 ori atunci 4*4/2=8happy

| ema4ka explică (pentru denisaxd15):

Sper sa nu te superi ca nu ti-am dat fundita... dar Iwanttotell you a rs 1