| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu perimetrul si lungimiile unui dreptunghi daca mi se da doar aria? rasp urgent

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exact cum iti spuneam; iti mai spune si ca L=2l. De aici incolo, e simplu. E ca si cand ai avea ariile a 2 patrate si trebuie sa le afli laturile. Hai, ca e simplu, chiar si pentru mine!
Ia fa un desen si trage-i o linie verticala din mijlocul unei L pana in mijlocul celeilalte L.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Numai cu aria, nu poti afla datele astea in dreptunghi, ci numai in patrat. Cred ca-ti mai da, totusi, un raport intre l si L.

| Barbie69 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Uite problemema:O baza de agrement are un patinoar in forma de dreptunghi ABCD cu lungimea egala cu dublul latimii si aria de 1250 m2
Calculati perimetrul patinoarului
Calculati lunglimea diagonalei AC

| Barbie69 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ma mult dar nu ma descurclaughing e model de examen pentru clas a 8-a si e cam greusad

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Barbie69):

Asta e de clasa a VIII-a? Si nu stii s-o faci? Hai, zau! E de clasa a V-a! Vezi ca ti-am trimis un mesaj in care iti explic cum se face. De rezolvat, va trebui s-o rezolvi singur, ca e super-simpla.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Barbie69):

Exact cum iti spuneam; iti mai spune si ca L=2l. De aici incolo, e simplu. E ca si cand ai avea ariile a 2 patrate si trebuie sa le afli laturile. Hai, ca e simplu, chiar si pentru mine!
Ia fa un desen si trage-i o linie verticala din mijlocul unei L pana in mijlocul celeilalte L.

| αlεxTzure a răspuns:

Se imparte la cate laturi sunt

| Barbie69 a răspuns (pentru αlεxTzure):

Nu-i adevaratlaughingasta chiar nu-i bunalaughing

| αlεxTzure a răspuns:

Nam mai fost la scoala de mult laughing