| Digital112 a întrebat:

Cum se analizeaza complementul circumstantial de timp (dati-mi 1 explplu plss) funda

Răspuns Câştigător
| TropicalSun a răspuns:

Exemplu: El pleaca maine
maine=Complement circumstantial de timp,exprimat prin adverb de timp, simplu, forma afirmativa.
fundita?

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Ea a mers la şcoală sâmbătă.
Când a mers la şcoală?
Sâmbătă - C.C.T.(complement circumstanţial de timp) exprimat prin substantiv comun simplu, gen feminin, nr singular, caz acuzativ.

Baftă!

| Miiiiiru a răspuns:

Exemplu: L-am vizitat ieri.
intrebare: cand l.am vizitat? ==>ieri = complement circumstantial de timp, expr prin adv de timp, simplu. funda!:-x

| SimonaAdina a răspuns:

Complementul circumstantial de timp raspunde la intrebarile: cand?, de cand? cat timp? pana cand?
Atunci cand vrei sa afli care este complemanetul circumstantial de timp pui una din aceste intrebari propozitiei.
Exemplu:Maine va ploua.
Pui intrebare asa: Cand va ploua?
raspuns:maine.
Succes