| Effyyyy a întrebat:

Complementul circumstantial, inainte este de timp, mod sau loc?

Răspuns Câştigător
| SmoKeD a răspuns:

Cand vom pleca? Inainte de rasaritul soarelui => complement circumstantial de timp

7 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

De timp happy

| fratiikaramazov a răspuns:

De timp

| angellswig a răspuns:

De timp

| KawaiiBroccoli a răspuns:

Care e contextul?

Răspuns utilizator avertizat
| TooCloseToTheEdge a răspuns:

Daca ai prop: El a venit inainte de timpul stabilit; inainte este complement circumstantial de timp, pentru ca rasp la intrebarea "cand a venit?". Daca ai prop: Copacul se afla inaintea masinii.; atunci ai compl circ de loc: "unde se afla copacul?". Nu poate fi de mod, pentru ca nu poate raspunde la intrebarea "cum?".

| Ketty11 a răspuns:

De timp lojik